Zahraniční

VIDEO: Hromadné hroby pro oběti koronaviru v Brazílii

Úřady v brazilském městě Manaus začaly pohřbívat lidi, kteří zemřeli na Covid-19 v masových hrobech poté, co se počet lidí, kteří se stali obětí viru, dramaticky zvýšil.

Nedostatečná kapacita hřbitovů

V pochmurném prohlášení radnice Manausu uvedla, že počet pohřbů na veřejných hřbitovech se v posledních několika dnech výrazně zvýšil a bylo nuceno použít hromadné hroby, aby se vypořádali se všemi mrtvými. Průměrný počet pohřbů před epidemií koronaviru ve městě byl přibližně 30 denně, nyní se počet několikanásobně zvýšil. “Město začalo využívat systém hromadných hrobů, aby pohřbilo oběti COVID-19, což je metoda již používaná v jiných zemích,” píše se v prohlášení a dodává, že je “nezbytným opatřením k řešení zvýšené potřeby pohřbívání.” Pochmurné video záběry z pohřbů ukazují stroje na zemní práce hloubící velký příkop pro rakve a zakrývající lakované krabice v hromádkách hlíny.

Přes 2800 mrtvých a 43 tisíc nakažených

Manaus, kde žijí zhruba dva miliony obyvatel, zaznamenal jeden z nejvyšších výskytů onemocnění koronavirem v Brazílii. Čísla zveřejněná v úterý úředníky odhalují, že COVIDu-19 oficiálně ve městě podlehlo již 163 lidí, nicméně někteří zákonodárci vyjádřili obavy, že skutečný počet obětí může být vyšší. V pondělí byly v jednom z městských hřbitovů nainstalovány chlazené kontejnery, aby bylo možné vyrovnat se s přílivem těl odesílaných z nemocnic, zatímco video z minulých týdnů zveřejněné místními médii ukázalo nemocnici, kde byla těla uložena v plastových pytlech vedle pacientů (viz ZDE). V reakci na krizi poslala brazilská vláda do města lékaře a zdravotnické potřeby a buduje polní nemocnici, která má pomoci léčit domorodé obyvatele. Oficiální brazilský počet úmrtí na COVID-19 v současné době činí téměř 2 800 a nemocí se nakazilo přes 43 000 lidí. Brazílie má nejvyšší počet obětí a nakažených v Latinské Americe.

Rudolf Hruboň