Zahraniční

VIDEO: FREXIT! začínají volat zoufalí Francouzi. Chtějí odchod z EU po vzoru Velké Británie

Francie se začíná utápět v chaosu. Hnutí žlutých vest uspořádalo dnes již po osmnácté protestní pochody. Zoufalství lidí se přetavilo v násilí a rabování. Poprvé se objevily hesla FREXIT volající po odchodu země z Evropské unie.

Zoufalí občané se uchylují k násilí

Francouzi, kteří již několik měsíců protestují proti nenáviděnému prezidentovi, který se před nimi schovává za zdmi prezidentského paláce, ze zoufalství přitvrzují formu svých protestů. Začínají napadat symboly toho, čím opovrhují – luxusní obchody pro hrstku vyvolených, zatímco oni nemají dostatek prostředků ani na základní životní potřeby.

Francie se stává rozdělenou společností

Neutuchající demonstrace ukazují na hlubší problém ve francouzské společnosti. Protestující nejsou ani pravicoví extrémisté, ani antisemité, jak se snaží světové veřejnosti namluvit prezident Macron a mainstreamová média, ale sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.

Počty zraněných stoupají, brutalita policie se zvyšuje

Od začátku protestů ministerstvo vnitra evidovalo kolem dvou tisícovek zraněných demonstrantů a tisícovky policistů, a to včetně 31 vážných zranění. Ta byla ve 13 případech způsobena zásahem gumového projektilu do hlavy, v ostatních případech výbuchy ohlušujících granátů se slzným plynem či užitím fyzické síly, připomněl Le Parisien. Policie má při uplatňování brutality volnou ruku, neboť francouzské úřady, které by měly chránit občany před excesy bezpečnostních sil, opakovaně odmítly stížnosti na překračování zákona ze strany policejních těžkooděnců.

Rudolf Hruboň