Zahraniční

VIDEO: Francii dochází pohonné hmoty. Vzniká panika a roste agresivita

Ve Francii zcela zásadním způsobem docházejí pohonné hmoty. Místní média hovoří o selhání systému a hodinových frontách na čerpacích stanicích. Před čerpacími stanicemi se stojí ve Francii děsivě dlouhé fronty a rozrůstá se anarchie.

Stávky za vyšší mzdy

Mohou za to stávky v rafineriích provozovaných ropnými společnostmi Total Energies a Exxon Mobil za vyšší mzdy, které narušily provoz čtyř hlavních rafinerií v zemi. Tři z nich jsou podle vlády zavřené. Zatímco kabinet vyzývá k uvolnění blokace, jeho nejvyšší členové přiznávají, že situace je neúnosná. V některých oblastech, především na severu a v okolí Paříže, jsou čerpací stanice v zásadě na suchu a tvoří se dlouhé kolony čekajících aut.

Podíl na obrovských ziscích

Ve firmě Exxon Mobil jednají odbory s vedením o mzdách již několik týdnů a pokračovat měli v pondělí. V Total Energies mají formální rozhovory začít příští měsíc, odbory se však snaží dostat vedení ke stolu dříve. Zaměstnanci Total Energies požadují zvýšení mezd od letošního roku o deset procent, když firma kvůli prudkému růstu energií vykazuje obrovské zisky. Společnost Total Energies navrhla dřívější zahájení rozhovorů s odbory pod podmínkou, že skončí blokády rafinerií.

Zpracoval Rudolf Hruboň