Zahraniční

VIDEO: Francie pokračuje v generální stávce

Francouzští železničáři, pracovníci městských dopravních podniků, učitelé, justiční zaměstnanci či lékaři a zdravotní sestry se na výzvu odborů přidali k celostátní stávce. Jejím cílem je donutit vládu, aby stáhla reformu důchodového systému.

Brutální zásah policie

V metropoli se podle odborového svazu CGT sešlo 350 tisíc lidí, policie proti nim nasadila slzný plyn a nebezpečné zábleskové granáty. Proti důchodové reformě se ve Francii protestuje již třináctý den v řadě. Úterý odboráři vybrali jako třetí den velkých protestů, který by měl být rozhodujícím pro další jednání s vládou. Na první velkou demonstraci 5. prosince přišlo přes osm set tisíc lidí, na druhou 11. prosince asi 339 tisíc, na tu nynější na 615 tisíc, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní prefekturu.

Stupňování protestů před Vánocemi

K protestu proti vládě poprvé vyzvali společně zástupci všech francouzských odborových svazů. Tlak na vládu i odbory se zvyšuje s blížícími se Vánocemi. Mnozí Francouzi totiž začínají být nervózní, že by se kvůli protestům nemuseli dostat na svátky včas domů. Podle průzkumu agentury Ifop považuje 55 procent lidí za nepřijatelné, aby stávky a protesty pokračovaly i o Vánocích. Mezi většinou obyvatel Francie neoblíbený prezident Emmanuel Macron chce reformovat současný důchodový systém, který je podle něj údajně nespravedlivý, neefektivní a příliš komplikovaný.

Rudolf Hruboň