Zahraniční

VIDEO: Demonstranti v Bristolu strhli sochu otrokáře a hodili ji do řeky

Demonstranti v britském Bristolu v neděli strhli sochu obchodníka s otroky ze 17. století Edwarda Colstona. Sochu následně hodili do řeky. Lidé v Británii vyrazili do ulic na podporu masových manifestací proti rasismu vyvolaných zabitím černocha George Floyda.

Protesty po celé Velké Británii

Britové v neděli demonstrovali i v ulicích Manchesteru, Nottinghamu či Edinburghu. Před americkou ambasádou v Londýně se druhým dnem sešly tisíce protestujících. Tamní policie také informovala, že v sobotu večer bylo v potyčkách při demonstracích zraněno 14 policistů a zadrženo asi deset lidí. Protestující v Bristolu v neděli pomocí provazů strhli z podstavce bronzovou sochu Edwarda Colstona (1636-1721), který prodal do Ameriky na 80 000 mužů, žen a dětí z Afriky. Když demonstranti sochu strhli, jeden z nich poklekl na podstavec na jedno koleno, aby připomněl, jak Floyd zemřel. Protestující následně sochu svrhli v nedalekém přístavu do řeky Avon.

„Bez spravedlnosti není mír“

Lidé v Británii vyšli do ulic i přes varování ministra zdravotnictví Matta Hancocka, že se nemají shlukovat, protože hrozí šíření nákazy koronavirem. Demonstranti měli na obličeji většinou ochranné roušky a v Edinburghu nesli i transparent „Rasismus je pandemie“. Stejně jako jinde v Evropě měli také Britové cedule s nápisy „Bez spravedlnosti není mír“ či „Black Lives Matter“ (Na životech černochů záleží), což je i název hnutí, které upozorňuje na případy policejního násilí. George Floyd zemřel 25. května, když mu bělošský policista při zatýkání téměř devět minut klečel na krku, ačkoliv si muž stěžoval, že nemůže dýchat. Policista nyní čelí obvinění z vraždy.

Rudolf Hruboň