Roky nečinnosti ohledně smrtí černochů, kteří zahynuli v rukou donucovacích orgánů, vedly ve Spojených státech k celé řadě incidentů, které podle všeho posilují ústřední ospravedlnění nepokojů, ke kterým nyní došlo. Uvádí se to v článku britského listu The Independent (viz ZDE).
Protesty vedou k ještě větší brutalitě
Je ironií, že demonstrace proti policejní brutalitě v souvislosti se smrtí George Floyda se setkaly s ještě větší policejní brutalitou. V Atlantě se video ukazující policisty, kteří pomocí taserů násilně vytáhli dva černé vysokoškoláky z auta když jeli z protestu, stalo rychle virálním (viz ZDE). Ve Philadelphii použila policie obušky ke zmlácení protestujících s rukama nahoře. V Denveru policie vystřelila pepřovým sprejem do obličeje muže, který opouštěl místo protestu. A v Louisville v Kentucky v neděli večer policie zastřelila dalšího černocha – majitele místního podniku Davida McAteeho – a přitom tvrdila, že se jednalo o „zpětnou palbu“ ze skupiny protestujících. A co je nejhorší, v Seattlu byl policejní důstojník chycen při klečení na krku podezřelého zloděje – to samé jednání, které vedlo k smrti George Floyda.
Policie v celé zemi porušuje zákon
“Americká policie v celé zemi porušuje své závazky podle mezinárodního práva respektovat a usnadňovat právo na pokojný protest, zhoršuje napjatou situaci a ohrožuje životy demonstrantů,” řekla Rachel Wardová, národní ředitelka výzkumu Amnesty International USA. “Město od města jsme svědky akcí, které by mohly být považovány za zbytečné nebo za nepřiměřenou sílu. Vyzýváme k okamžitému ukončení každého takového použití síly a k vymáhání práva k zajištění a ochraně zákonného práva na protest,“ dodala. New York, který obecně viděl méně rabování než jiná města, byl také svědkem řady incidentů policejního násilí proti zjevně pokojným demonstrantům. Cílem policejního násilí se stali i jasně označení novináři nebo zdravotníci.
Rudolf Hruboň