Domácí

VIDEO: ČT lhala o údajném zastrašování ve škole kvůli Babišovi

Česká televize stáhla ze sociálních sítí reportáž o údajném zastrašování žáků střední průmyslové školy v Plzni v souvislosti s návštěvou premiéra Andreje Babiše. Učitelé jim měli vyhrožovat problémy u maturity, pokud se budou premiéra ptát na kauzu Čapí hnízdo. Uvádí se to v článku na serveru Aktuálně.cz (viz ZDE).

Studentka tvrzení pouze četla

Studentka, která to tvrdila, to ale pouze četla u někoho na sociální síti, což redaktorka z reportáže vystřihla. “Bylo nám řečeno od učitelů, že pokud se budeme ptát a provokovat otázkami ke kauze Čapí hnízdo, tak neuděláme maturitu, že budeme mít problémy,” řekla redaktorce studentka školy, která stála zády ke kameře a měla zkreslený hlas, protože si nepřála prozradit svou identitu. “Prohlašuji, že na základě šetření jsou všechny informace prezentované v médiích o ovlivňování žáků před a během besedy s premiérem ČR ze strany vedení i učitelů nepravdivé,” uvedl ředitel školy v prohlášení na stránkách školy (viz ZDE). Škola chce televizi žalovat.

Česká televize couvá

Česká televize reportáž stáhla po několika hodinách bez udání důvodu. V pátek připustila pochybení. Informace na záznamech nebylo možné ověřit tak, jak to České televizi ukládá Kodex ČT, především z hlediska počtu zdrojů, jejich věrohodnosti a povinnosti poskytnout prostor druhé straně. Proto je nebylo možné vysílat. Redaktoři je zveřejnili na sociálních sítích, které sice nereguluje zákon o rozhlasovém a televizním vysílání, ale je v zájmu České televize, aby standardy, která platí ve vysílání, uplatňovala na všech svých platformách. Proto vedoucí regionálního vysílání reportáž do té doby, než se uvedené skutečnosti podaří získat, stáhl,” mlžila mluvčí České televize Karolína Blinková.

Rudolf Hruboň