Zahraniční

VIDEO: Civilisté prchají ze severu Sýrie před tureckou armádou

Před tureckou invazí uteklo na severu Sýrie už 60 000 lidí, uvedla organizace SOHR monitorující dění v zemi. Civilních obětí je již 15. Kurdský červený půlměsíc oznámil, že jsou mezi nimi dvě děti.

Těžce zranění

Když Kurdský červený půlměsíc informoval o aktuálním počtu obětí, dodal, že dalších nejméně 19 civilistů při tureckých útocích utrpělo těžká zranění a jsou v kritickém stavu. Jsou mezi nimi další čtyři děti. Podle exilové organizace SOHR monitorující dění v Sýrii většina obětí připadá na nálety. Syrská tisková agentura SANA ve čtvrtek odpoledne oznámila, že další tři oběti a desítky zraněných si vyžádal turecký útok na auta jedoucí po silnici z Tal Abjadu do Rakky, kam mnozí utíkají před invazí. Podle SANA byla ve čtvrtek ráno bombardována vesnice Tal Arkam východně od Ras al-Ajnu a pozemní ofenziva míří na několik vesnic v provincii Rakka za městem Tal Abjad.

Desetitisíce uprchlíků

Podle organizace SOHR, která dění v Sýrii monitoruje z Londýna prostřednictvím svých místních spolupracovníků, uteklo od středy před boji na severovýchodě Sýrie nejméně 60 000 lidí, z toho většina dál na východ k městu Hasaká. Představitelka místních křesťanů Elizabeth Kawriyeová sdělila kurdskému webu North Press Agency, že turecká operace „je velkým nebezpečím pro existenci křesťanů v Sýrii“. SOHR dodal, že v prvních hodinách turecké invaze bylo zabito 16 příslušníků kurdské milice SDF.

Rudolf Hruboň