Čínští kosmonauti provedli v pátek již druhý úspěšný výstup z vesmírné stanice Tchien-che (Nebeská harmonie). Během pracovní směny nainstalovali řadu zařízení na vnější straně základního modulu budovaného orbitálního komplexu.
V pátek nainstalovali opěrku pro nohy a platformu na robotickém rameni, s jehož pomocí pak mohli přepravovat další zařízení kolem stanice. Kosmonauti též nainstalovali tepelnou regulační čerpací soupravu, která je důležitou součástí klimatizačního systému vesmírné stanice a bude sloužit jako záloha pro vnitřní oběhové čerpadlo. Celá mise trvala pět hodin a 55 minut.
Druhý výstup do volné kosmického prostoru z paluby budované čínské kosmické stanice je u konce. Výstup začal v 02:38 SELČ otevřením poklopu přechodové komory a kosmonauti Nie Chaj-šeng a Liou Po-ming strávili v kosmickém prostoru 5 hodin a 55 minut (do 08:33 SELČ). pic.twitter.com/ITGcc4gXWQ
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) August 20, 2021
Základní modul vesmírné stanice nazvaný Tchien-che vypustila Čína na oběžnou dráhu kolem Země 28. dubna, přičemž v květnu tam čínská nákladní loď dopravila zásoby paliva, jídla a vybavení. Nynější posádka tam přistála 17. června, dopravila ji tam loď Šen-čou 12, která se následně k základnímu staničnímu modulu připojila.
Čínský rover dokončil hlavní misi na Marsu
Číňané jsou v současnosti aktivní i na Marsu. Marsovská mise Tchien-wen začala loni v červenci startem z čínského kosmického střediska Wen-čchang na ostrově Chaj-nan. Po necelých sedm měsíců trvajícím letu sonda – tvořená družicí, přistávacím modulem a robotickým vozítkem – letos v únoru úspěšně dosáhla stanovené oběžné dráhy kolem Marsu. Ču-žung pak na planetě přistál v polovině května.
Jejich robotické vozítko Ču-žung dokončilo plánovanou tříměsíční základní misi na rudé planetě, při níž ujelo 889 metrů. V expedici bude nyní pokračovat.
Zpracoval Rudolf Hruboň