Zahraniční

VIDEO: Čínští kosmonauti už podruhé pracovali vně vesmírné stanice

Čínští kosmonauti provedli v pátek již druhý úspěšný výstup z vesmírné stanice Tchien-che (Nebeská harmonie). Během pracovní směny nainstalovali řadu zařízení na vnější straně základního modulu budovaného orbitálního komplexu.

V pátek nainstalovali opěrku pro nohy a platformu na robotickém rameni, s jehož pomocí pak mohli přepravovat další zařízení kolem stanice. Kosmonauti též nainstalovali tepelnou regulační čerpací soupravu, která je důležitou součástí klimatizačního systému vesmírné stanice a bude sloužit jako záloha pro vnitřní oběhové čerpadlo. Celá mise trvala pět hodin a 55 minut.

Základní modul vesmírné stanice nazvaný Tchien-che vypustila Čína na oběžnou dráhu kolem Země 28. dubna, přičemž v květnu tam čínská nákladní loď dopravila zásoby paliva, jídla a vybavení. Nynější posádka tam přistála 17. června, dopravila ji tam loď Šen-čou 12, která se následně k základnímu staničnímu modulu připojila.

Čínský rover dokončil hlavní misi na Marsu

Číňané jsou v současnosti aktivní i na Marsu. Marsovská mise Tchien-wen začala loni v červenci startem z čínského kosmického střediska Wen-čchang na ostrově Chaj-nan. Po necelých sedm měsíců trvajícím letu sonda – tvořená družicí, přistávacím modulem a robotickým vozítkem – letos v únoru úspěšně dosáhla stanovené oběžné dráhy kolem Marsu. Ču-žung pak na planetě přistál v polovině května. 

Jejich robotické vozítko Ču-žung dokončilo plánovanou tříměsíční základní misi na rudé planetě, při níž ujelo 889 metrů. V expedici bude nyní pokračovat.

Zpracoval Rudolf Hruboň