Zahraniční

VIDEO: Čínský modul se vzorky z měsíční krajiny přistál úspěšně na Zemi

Kapsle čínské vesmírné sondy Čchang-e 5 přepravující vzorky měsíční horniny ve středu úspěšně přistála v oblasti čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Informovala o tom čínská média. Kapsle dopravila na Zemi vzorky z Měsíce poprvé od roku 1976.

Úspěšný návrat na Zemi

“Přistávací modul sondy Change5 dosedl na zemský povrch v prefektuře Wu-lan-čcha-pu včera v 18:59:21 SEČ. Celý je nyní přepravován do Pekingu, kde z něho bude vyjmut kontejner se vzorky a po další inspekci i samotný materiál odebraný z povrchu Měsíce,” ozřejmil na svém Twitteru ve čtvrtek popularizátor kosmonautiky a astronom Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Nové vzorky z Měsíce po 44 letech

Očekává se, že kapsle dopravila na Zemi zhruba dva kilogramy měsíční horniny. Vzorky sonda získala jak vrtáním, tak sběrem přímo z povrchu. Mohou být o miliardy let mladší než ty, které přivezly dřívější mise zorganizované Spojenými státy a někdejším Sovětským svazem. Vědci si od vzorků slibují, že poskytnou další informace o historii Měsíce a jiných tělesech Sluneční soustavy. Sondu Čchang-e 5 vynesla na oběžnou dráhu 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5. Na povrchu Měsíce přistála 1. prosince. Cestu zpět k Zemi sonda zahájila v neděli 13. prosince. Kapsle dopravila na Zemi vzorky z Měsíce poprvé po 44 letech.

Zpracoval Rudolf Hruboň