Zahraniční

VIDEO: Čínská sonda poslala snímky Marsu ve vysokém rozlišení

Čínská národní vesmírná agentura (CNSA) ve čtvrtek zveřejnila tři snímky Marsu ve vysokém rozlišení pořízené sondou Tchien-wen 1, která kolem rudé planety krouží. Jeden z obrázků je i barevný, avšak v nižším rozlišení.

Pozoruhodné geografické rysy

Panchromatické snímky byly pořízeny kamerou na aparátu s vysokým rozlišením ve vzdálenosti 330 až 350 kilometrů nad povrchem Marsu, konkrétně s rozlišením asi 0,7 metru. Tyto černobílé snímky zachytily podle Liou Tchung-ťieho z CNSA některé pozoruhodné geografické rysy rudé planety. „Na obrázcích jsou jasně viditelné typické marsovské tvary, jako jsou malé krátery, horské hřebeny a duny. Jeden ze snímků dokonce zachytil impaktní kráter o průměru přibližně 620 metrů,” uvedl dále.

Oblast extrémních prachových bouří

Barevná fotografie ukazuje oblast severního pólu Marsu. Pořídila ji kamera na sondě se středním rozlišením, uvedl čínský kosmický úřad. „Tento snímek ukazuje velkou oblast Marsu ve vzdálenosti asi 5000 kilometrů od sondy. Spirální struktura severní polární čepice planety se tvořila roky, na tamních pólech se často tvoří velké prachové bouře. Tato místa nám tedy mohou sloužit jako výchozí body pro sledování vzniku prachových bouří,” podotkl Li Čchun-laj z Čínské národní astronomické observatoře, který je i zástupcem hlavního konstruktéra této první čínské mise na průzkum Marsu.

Přistání roveru plánováno v květnu

Kosmická loď Tchien-wen 1 je v současné době „zaparkovaná” na oběžné dráze Marsu asi 223 milionů kilometrů od Země. Čínský přístroj je určen k hledání důkazů o současném a minulém životě na Marsu, výzkumu půdy a atmosféry. Skládá se z orbiteru, tedy sondy, která zůstává na orbitě Marsu, a přistávacího modulu (landeru), který nese i malé robotické vozítko (rover). Přistání výsadkového modulu s vozítkem je naplánováno na květen v oblasti pánve Utopia Planitia. Jak už dříve připomněl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, nejpřesnější český překlad názvu mise Tchien-wen by zněl „Pátrání po nebeské pravdě“.

Zpracoval Rudolf Hruboň