Zahraniční

VIDEO: CIA verbuje nové donašeče v Rusku s pomocí darknetu

Americká zpravodajská služba CIA nabídla Rusům nespokojeným s invazí na Ukrajinu návod, jak tuto agenturu bezpečně kontaktovat. Vybízí je k používání darknetu, aby se vyhnuli státnímu dozoru. Agentura se tímto způsobem pokouší k sobě přilákat ochotné informátory. Upozorňuje na to článek na serveru iDNES (viz ZDE).

Nabádání ke špionáži

CIA chce tímto způsobem získat Rusy ochotné ke špionáži vůči vlastní zemi, za což jim ale hrozí v případě odhalení vysoké tresty, ostatně jako v každé zemi. „Ke spojení s námi nepoužívejte svůj domácí nebo kancelářský počítač,“ varuje CIA v podrobném návodu, jenž agentura zveřejnila v ruštině na YouTube, Facebooku i Instagramu. Doporučuje používat VPN neboli virtuální soukromé sítě. „Jsou tu znepokojení Rusové, kteří se zoufale snaží dostat k CIA,“ cituje agentura AP nejmenovaného činitele tajné služby. AP podotýká, že může jít o mocné lidi, například movité podnikatele, kteří nesouhlasí s cestou, na jakou se Rusko vydalo.

Kriminální prostředí

Darknet je ta část internetu, která nebývá běžně dostupná uživatelům. Pro svou anonymitu a nepřístupnost bývá oblíbeným prostorem pro kriminální živly. Dostat se do ní lze jen přes specializované programy. CIA přímo doporučuje webový prohlížeč TOR, který bývá nejčastěji využíván pro pronikání do hlubin „temného webu“. Agentura si od něj slibuje, že umožní znepokojeným občanům v Rusku nebo i ruským vojákům na Ukrajině bezpečně kontaktovat tajnou službu a sdílet s ní tajemství, aniž by o tom věděly ruské orgány.

Zpracoval Rudolf Hruboň