Zahraniční

VIDEO: Chilští policisté střílí demonstrantům do očí. Oslepili jich už přes dvě stovky

Na následky střetů s policií částečně nebo úplně ztratily zrak více než dvě stovky Chilanů. Oslepily je náboje ze vzduchových zbraní, které proti nim používají policisté. Uvádí se to v článku amerického listu The Washington Post (viz ZDE).

Policisté jsou extrémně brutální

„Čelíme skutečné zdravotní krizi. Za poslední tři týdny jsme zaznamenali nejvyšší počet případů, které se týkaly vážných očních komplikací vzniklých následkem střelby,“ řekl doktor Patricio Meza z chilské lékařské fakulty. Policisté podle něj neberou na protestující lid ohledy a namísto těla míří přímo do obličeje. Meza uvedl, že nejméně padesát lidí bude potřebovat protetické oko. „Přijdou tak nejen o zrak, ale i o své vlastní oko,“ dodal. Průměrný věk zraněných lidí je 30 let.

Protesty proti růstu životních nákladů

Demonstrace v Chile, které jsou nejhoršími protivládními protesty za 30 let, začaly v polovině října. Původně kvůli dalšímu zdražení v metru v hlavním městě Santiago de Chile. Protesty pokračovaly i poté, co prezident země Sebastián Piñera na začátku listopadu oznámil, že zdražení jízdného ruší. Demonstranti na to ale nedbali a kromě růstu životních nákladů vyčítají vládě také dlouhodobou neochotu řešit sociální nerovnost. Od začátku protestů zemřelo v Chile nejméně 23 lidí, zraněných je přibližně 2500.

Rudolf Hruboň