Domácí

VIDEO: Bývalý diplomat Kolář přiznává českou státní diverzi vůči Bělorusku

Bývalý diplomat Petr Kolář v rozhovoru pro Český rozhlas nevyloučil, že by se ČR opravdu mohla podílet na organizaci protestů v Bělorusku. Jako bývalý státní zaměstnanec totiž prozradil, že na ministerstvu zahraničí byla kdysi vytvořena za tím účelem diverzní jednotka.

Státní diverze

„Ale upřímně řečeno, tak já si teď mohu dovolit tu míru upřímnosti a otevřenosti, kterou pokud bych byl v aktivní službě, bych asi si dovolit nemohl. Ale je pravda, že když jsem byl náměstkem ministra zahraničí, tak jsme svého času založili na ministerstvu zahraničí takovou trošku diverzní jednotku, která měla mimo jiné za úkol podporovat občanskou společnost v těch zemích, kde ještě demokracie nebyla na vzestupu. A dělali jsme to s vědomím toho, že to je náš vlastní zájem, že čím více se bude demokracie a svoboda šířit v Evropě, tak tím my budeme se cítit bezpečněji,“ vysvětlil Kolář.

Obdiv k Petříčkovi

Kolář mimo jiné v rozhovoru uvedl, že se mu velmi líbila reakce šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka na obvinění běloruského prezidenta z organizace protestů. Kolář má totiž radost hlavně z toho, že Petříček odmítl přijmout obvinění jen z toho důvodu, že zaznívá bez jakýchkoliv důkazů. „Tak mi to přišlo velmi sympatické, diplomatické vyjádření, protože buďto řeknete, není to pravda nebo je to lež, ale můžete taky říct, nejsou na to důkazy,“ všiml si Kolář. Žádné důkazy o řízení protestů z Česka ale podle něj prý ani nemohou existovat, jelikož účast Česka v organizaci demonstrací by vnímal spíše jako nezbytnou “pomoc v boji běloruského národa za svou svobodu.” „No, tak nejsou na to důkazy, já tedy doufám, že jsme se tam různými způsoby angažovali, že jsme těm, kteří si to zaslouží a kteří bojují za svobodnou a demokratickou zemi, Bělorusko, že jsme jim pomáhali,“ uzavřel celou věc bývalý diplomat Petr Kolář.

Bývalý diplomat

Petr Kolář je bývalý diplomat. Byl velvyslancem v Irsku, USA a krátce také v Rusku. Od roku 2014 spolupracuje s americkou advokátní kanceláří Squire Patton Boggs a s kontroverzním think tankem Evropské hodnoty, angažuje se také v Iniciativě pro evropské hodnoty. Kolář označil české odpůrce stavby amerického protiraketového radaru v Brdech za „užitečné idioty“, kteří prý podlehli dezinformační kampani Ruska. Českého prezidenta Miloše Zemana označil za „trojského koně“ Ruska. V roce 2019 obhajoval členství Turecka v NATO, poté co se po turecké ofenzivě na severu Sýrie proti Kurdům začalo zpochybňovat jeho členství. Je otcem kontroverzního starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP09), který nechal odstranit sochu maršála Koněva.

Rudolf Hruboň