Zahraniční

VIDEO: Bezpilotní loď se připojila ke vznikající čínské vesmírné stanici

K základnímu modulu budoucí čínské vesmírné stanice se o víkendu připojila bezpilotní zásobovací loď s vybavením pro kosmonauty a palivem. Dokončení orbitálního komplexu je plánováno na příští rok. S odvoláním na čínské zdroje o tom informovaly agentury Reuters a AP.

Zásoby pro stanici

Nákladní loď Tchien-čou-2 (Nebeská loď-2) na modulu Tchien-che (Nebeská harmonie) podle státní agentury Nová Čína zakotvila okolo páté hodiny ranní pekingského času (v sobotu 23:00 SELČ), osm hodin poté, co se vznesla z ostrova v Jihočínském moři. Na oběžnou dráhu ji dopravila raketa Dlouhý pochod-7 Y3. Na palubě zásobovací lodi byly pohonné hmoty pro udržení budované stanice na oběžné dráze a zásoby pro budoucí posádku. Tchien-čou-2 je druhá z 11 misí, které jsou potřeba pro dokončení komplexu v příštím roce. Základní modul Tchien-che budoucí stanice vynesla na oběžnou dráhu raketa Dlouhý pochod 5B na konci dubna.

Konkurence pro ISS

V příštím roce se Číňané chystají dostat na oběžnou dráhu další dva moduly své vesmírné stanice. Po dokončení má mít čínská orbitální stanice tři moduly – cílem je uvést do provozu druhou funkční orbitální laboratoř vedle Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), na jejímž provozu se podílí více zemí, včetně Spojených států, Ruska a Japonska. Američané však Číně účast na ISS zamezili. Tento měsíc navíc Čína vypustila své robotické vozítko Ču-žung na povrch Marsu. Stala se tak teprve druhou zemí po USA, které se podařilo na povrch rudé planety dopravit a vysadit funkční aparát.

Zpracoval Rudolf Hruboň