Zahraniční

VIDEO: Berlínem projela kolona protestující proti diskriminaci lidí ruského původu

Stovky aut vyjely v neděli do ulic Berlína na podporu Ruské federace. Demonstranti mávali ruskými i sovětskými vlajkami. Mezi podporovateli se objevil i symbol Z. Zúčastnilo se ho kolem 400 aut a 900 lidí, uvedl v pondělí tajemník spolkové země Berlín pro vnitro Torsten Akmann.

Za ochranu rusky mluvících občanů

Oficiálně se demonstranti vydali do ulic v rámci pochodu proti diskriminaci lidí ruského původu, která propukla v západních zemích po začátku vojenské operace Ruska na Ukrajině. „Ne propagandě ve škole – Ochrana rusky mluvících občanů – Ne diskriminaci,“ znělo motto pochodu podle německého serveru Berliner Zeitung. Příznivci mávali vlajkami Ruské federace, Sovětského svazu nebo výsadkového vojska. Jiní měli transparenty s nápisy „Zastavte nenávist k Rusům“.

Podpora vojenské operace na Ukrajině

Minimálně v jednom případě se navíc podle svědectví mezi demonstranty objevil symbol Z. Ten ruské úřady vysvětlují jako zkratku znamenající „za vítězství“ a „za mír“. V Rusku se z něj stal všudypřítomný symbol na podporu speciální vojenské operace na Ukrajině. Podobná kolona podporovatelů Ruska jela už minulou neděli z Kolína nad Rýnem do Bonnu, kdy cílem byl sovětský památník vojáků padlých za druhé světové války.

Zpracoval Rudolf Hruboň