Zahraniční

VIDEO: Belgičtí zdravotníci se otočili zády k premiérce při její návštěvě nemocnice

Belgičtí zdravotníci se na protest proti nezvládnutí epidemie koronaviru v zemi otočili k premiérce Sophii Wilmèsové zády při její sobotní návštěvě nemocnice St. Pierre v Bruselu. Belgie totiž patří mezi evropské země nejhůře postižené nemocí COVID-19.

Neschopnost, nízké platy a stavy personálu

Nemocniční zaměstnanci se na příjezd premiérky připravili rozestavením se podél silnice, po které vládní návštěva do nemocnice mířila. Ve chvíli, kdy je míjelo auto s Wilmèsovou, se pak postupně otáčeli k přijíždějícím vozům zády. Zdravotníci, kteří jsou v první linii boje s koronavirem, tak vyjádřili svůj protest proti tomu, jak současná belgická vláda nezvládá krizi a proti jejímu přístupu k problémům, které belgické zdravotnictví trápí. Těmi jsou například škrty v rozpočtu, nízké platy a nedostatek personálu, píše server The Brussels Times (viz ZDE).

Belgická premiérka Sophie Wilmèsová; Foto: Thomas Daems / Wikimedia Commons

Jedna z nejhůře postižených zemí v Evropě

Belgie patří mezi evropské země nejhůře postižené nákazou novým typem koronaviru. V neděli odpoledne měla podle serveru Worldometer více než 55 000 potvrzených případů infekce a přes 9 000 úmrtí. To ji řadí v počtu úmrtí na páté místo v Evropě za Británii, Itálii, Španělsko a Francii. Kromě San Marina má pak nejhorší statistiku úmrtí na milion obyvatel.

Rudolf Hruboň