Zahraniční

VIDEO: Barcelona v plamenech

Katalánské hlavní město Barcelona sužují již třetí den po sobě nepokoje. Protesty vyvolalo pondělní rozhodnutí Nejvyššího soudu Španělska, který odsoudil devět katalánských vrcholných politiků bojujících za nezávislost na 9-13 let do vězení.

Policie použila mrzačící zbraně

Ve středu demonstranti během shromáždění v centru Barcelony házeli do vzduchu stovky toaletních papírů a zapalovali improvizované barikády. Policie proti nim použila obušky a zahájila střelbu do vzduchu brokovnicemi a brutálním odpalovacím zařízením „Flash-Ball“, které během protestů Žlutých vest ve Francii zanechalo mnoho zmrzačených, když jim byly vystřeleny oči a nebo byli vážně zraněni. Několik protestujících bylo zjevně zraněno a bylo vidět, že je jejich kolegové odváděli pryč, zatímco viditelně kulhali.

Zvyšující se počet zraněných

Za poslední dva dny bylo v Barceloně a dalších městech Katalánska hlášeno zranění více než 200 lidí. V úterý protestující obsadili a později se střetli s policií na barcelonském letišti El Prat, což vedlo ke zrušení několika letů. Španělská vláda obviňuje „koordinované skupiny“ demonstrantů z násilí na ulicích. Madrid prohlásil, že „nevylučuje žádný scénář“, a slíbil, že bude udržovat pořádek v Katalánsku jakýmkoli způsobem, který považuje za vhodný, přesto s „pevností a přiměřeností“. Taková prohlášení by mohla naznačovat, že ústřední vláda se připravuje na rozsáhlý zásah proti katalánským demonstrantům.

Rudolf Hruboň