Zahraniční

VIDEO: Barcelona se stala bitevním polem

Ve španělské Barceloně pokračují masové protesty statisíců lidí proti uvěznění politických představitelů hnutí za nezávislost Katalánska. Střety demonstrantů s policií si vyžádaly nejméně 182 zraněných, z nichž 17 potřebovalo ošetření v nemocnici a 83 zatčených policie předvedla k výslechu.

Více než půl milionu lidí v ulicích

Původně pokojný protest více než půl milionu lidí proti vysokým trestům pro katalánské separatistické politiky přerostl v pátek večer v Barceloně v násilí, při němž demonstranti zapalovali barikády a házeli kameny a zápalné láhve na policisty, kteří proti nim zasáhli obušky, gumovými projektily a poprvé od pondělního začátku nepokojů také slzným plynem a vodním dělem. Po bouřlivé noci se sešla na krizové schůzce katalánská regionální vláda.

Katalánsko takové protesty nepamatuje

O situaci v Barceloně jednal na krizové schůzce katalánský premiér Quim Torra s ministrem vnitra Miquelem Buchou a dalšími členy kabinetu. Torra prohlásil, že podobné násilí “v Katalánsku nikdy dříve neexistovalo”. Později pak řekl před novináři, že je třeba, aby k jednacímu stolu sedl také předseda španělské vlády. “Násilí nikdy nebylo a nebude náš způsob. V Barceloně, v Tarragoně ani v Lleidě nebo Gironě,” řekl. Torra je příznivcem nezávislosti Katalánska a tento týden prohlásil, že by Katalánci měli o nezávislosti na Španělsku znovu hlasovat do dvou let. Dnes k tomu řekl, že je třeba respektovat vůli lidí. “Půjdeme tak daleko, jak si Katalánci budou přát,” dodal.

Vysoké tresty pro politiky

Katalánci zahájili protesty v pondělí, kdy španělský nejvyšší soud oznámil vysoké tresty pro katalánské separatistické politiky. Kromě protestních pochodů byla také vyhlášena stávka, do níž se v pátek zapojily velké skupiny zaměstnanců. Do katalánské metropole rovněž dorazilo v pátek odpoledne několik pochodů z jiných měst a v ulicích bylo podle policie k večeru na 525 000 lidí, organizátoři podle španělského tisku uvádějí, že v ulicích bylo tři čtvrtě milionu lidí. Protesty narušily i dopravu a v pátek bylo uzavřeno několik hlavních silničních tahů. Ještě v sobotu zůstala uzavřena dálnice vedoucí do Francie.

Rudolf Hruboň