Zahraniční

VIDEO: Austrálie evakuuje pláž, na které plameny uvěznily tisíce lidí

Australské námořnictvo v pátek zahájilo evakuaci zhruba čtvrtiny ze 4000 lidí uvězněných na pláži obklopené požáry ve městě Mallacoota na jihovýchodě Austrálie. Stát Viktorie, ve kterém se město nachází, vyhlásil stav nouze.

Austrálie se potýká s požáry již několik týdnů

Austrálie se s ničivými požáry potýká již několik týdnů. Shořelo přes pět milionů hektarů půdy, což je oblast větší než Slovensko. Nejméně 17 lidí zemřelo a jenom ve státě Nový Jižní Wales shořelo 1365 domů. Kouř z lesních požárů podle agentury AFP obtěžuje také obyvatele největších australských měst, Sydney a Melbourne, vítr ho ve čtvrtek zanesl přes Tasmanovo moře i na 2000 kilometrů vzdálený Nový Zéland.

Jediná záchrana je útěk

Úřady v pátek vyzvaly obyvatele zasažených států Viktorie a Nový Jižní Wales, aby se z rizikových oblastí co nejrychleji evakuovali. Od soboty se totiž očekává zvýšení teploty a silný vítr, který může vést k dalšímu šíření ohně. Premiér státu Viktorie Daniel Andrews vyhlásil stav nouze v oblastech, kde bydlí zhruba 100 tisíc lidí. Úřady je vyzvaly, aby využili krátkého ochlazení a oblast opustili.

Rudolf Hruboň