Domácí

VIDEO: Andrej Babiš kritizoval rozhodnutí Ústavního soudu ohledně volebního systému

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) obvinil Ústavní soud (ÚS), že se pokouší ovlivnit politickou situaci a znevěrohodňuje v očích veřejnosti ústavní systém. Reagoval tak na kontroverzní rozhodnutí ÚS, které po 20 letech zásadně mění v ČR volební systém.

Vrátíme se k nestabilním vládám

Babiš upozornil ve svém rozsáhlém vyjádření na to, že návrat od spíše většinového k více poměrnému volebnímu systému bude znamenat vzniky nestabilních vlád. V té souvislosti zmínil jako odstrašující příklad Itálii, kde se mění vláda průměrně každý rok. V rámci nového volebního systému tak opět vzniknou podmínky pro politické přeběhlíky a kupčení s hlasy ve sněmovně. Babiš připomněl argumenty, které uváděl proti změně zákona prezident Miloš Zeman. Citoval rovněž z disentního stanoviska čtveřice soudců, kteří se s verdiktem kolegů neztotožnili a poukazovali na načasování i nedostatek času k vypracování stanoviska.

Rychetský zasahuje do politiky

Stávající systém přitom platil v České republice 20 let a byl zaveden paradoxně na základě zákona, který připravil nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, tehdy jako ministr spravedlnosti ve vládě Miloše Zemana. Předseda vlády dále kritizoval současnou činnost Pavla Rychetského když prohlásil, že není vůbec nestranným předsedou ÚS, tak jak by měl být. Opakovaně veřejně kritizuje jemu nepohodlné politiky a vyjadřuje se k tomu, kdo by měl na jaké pozici být. Ve své práci naopak Ústavní soud pod jeho vedením selhává, když mu rozhodnutí ve významných podáních, jako byla např. tato stížnost na volební systém, trvají roky.

Politický obchod s hnutím STAN

Babiš dále Rychetského vyzval, aby se vyjádřil k tomu, zda bude s podporou hnutí STAN kandidovat na post prezidenta ve volbách v roce 2023. ÚS totiž vyhověl stížnosti skupiny senátorů STAN, KDU-ČSL a TOP 09 a zrušil část volebního zákona. Volebním koalicím tvořeným několika stranami či hnutími bude stačit stejně jako jednotlivým stranám překročit pět procent hlasů. Skončit má i zvýhodňování vítěze voleb při přidělování mandátů. „Stanovení uzavíracích klauzulí pro koalice politických stran Ústavní soud shledal v rozporu s Ústavou,“ tvrdí soud. Soud škrtal i v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů. Nález nemá časový odklad, dopadne tedy už na letošní podzimní sněmovní volby.

Zpracoval Rudolf Hruboň