Zahraniční

VIDEO: Američtí policisté při zatýkání staré paní zlomili ruku a vykloubili rameno

Na šokujících záběrech zveřejněných 26. dubna američtí policisté s extrémní tvrdostí zasáhli proti křehké třiasedmdesátileté Karen Garnerové trpící demencí, jež zapomněla zaplatit za nákup v samoobsluze.

Bezdůvodná brutalita

Karen Garnerová byla zadržena 26. června loňského roku poté, co vyšla z obchodu Walmart v Coloradu, aniž by zaplatila za zboží 13 dolarů. Hlídka za ní vyrazila a našla ji u silnice, jak na louce sbírá květiny. Zeptala se jí, jestli je připravena na zadržení, a když nechápavě řekla ne, tak jí policisté natlačili hlavu na kapotu policejního auta, zkroutili jí ruce za zády, zlomili loketní kost, povalili ji na zem a svázali nohy. Žena viditelně neměla tušení, co se děje, a neustále opakovala, že chce domů. “Když ji policie zatýkala, zlomila jí loket a vykloubila jí rameno,” uvedla její právnička Sarah Schielkeová. Zraněná žena, která měla stále pouta, zatím byla schoulená v cele a šest hodin jí nebyla poskytnuta pomoc, i když měla bolestivé zranění a krvácela.

Kolegové se tomu smáli

Na dalším videu jsou vidět kolegové zasahujících policistů na stanici, kteří si přehrávají záznamy ze zásahu a dobře se u toho baví. Žertovali o lupnutí ramena a odhadovali, kterou kost má zlomenou. Radostně se přitom pošťuchovali s tím, že by se to mělo živě streamovat, a je slyšet jednoho, jak říká: „Připraveni na lupnutí? Slyšeli jste lupnutí?“ Pak odhadovali, jaká kost se zlomila. „Myslím, že rameno.” Rameno žena měla vykloubené, zlomenou měla loketní kost. Jeden z policistů komentoval video slovy „to miluju“, zatímco policistka opakovala „nenávidím to“.

Policie v Lovelandu uvedla, že se nebude k případu vyjadřovat, dokud neskončí vyšetřování, které bylo zahájeno minulý týden.

Zpracoval Rudolf Hruboň