Zahraniční

VIDEO: Americký torpédoborec způsobil málem kolizi s ruskou lodí

Ve čtvrtek došlo v Arabském moři k incidentu mezi americkým torpédoborcem USS Farragut a ruskou vojenskou lodí. Americká loď porušila mezinárodní pravidla pro předcházení kolizím, když zkřížila kurz ruskému plavidlu.

Neprofesionální chování

„Torpédoborec amerického námořnictva porušil námořní pravidla, když nalevo od ruské lodi postupoval vpřed a provedl nebezpečný manévr k protnutí směru jeho plavby,“ uvádí se v prohlášení ruského ministerstva obrany. V prohlášení se dále uvádí, že neprofesionální činy posádky amerického torpédoborce jsou „úmyslným porušováním mezinárodních standardů námořní bezpečnosti“. „Posádka ruské lodi provedla manévr, který zabránil kolizi s americkou lodí,“ dodává se ve zprávě.

Americký torpédoborec USS Farragut; Foto: Americké námořnictvo / Wikimedia Commons

Americký úhel pohledu

Američané naopak tvrdí, že ruská loď měla údajně „agresivně přistoupit“ k americkému plavidlu, když prováděl plánovanou operaci v severní části Arabského moře. Podle amerického námořnictva se ruské plavidlo přibližovalo k americkému torpédoborci Farragut a americká loď prý byla nucena vypálit varovné střely a požádat ruskou posádku, aby změnila kurz.

Rudolf Hruboň