Zahraniční

VIDEO: Americký špionážní letoun se pokusil narušit vzdušný prostor Ruska

Ruská stíhačka Su-35 ve čtvrtek zasáhla nad Tichým oceánem proti americkému špionážnímu letounu RC-135. Suchoj, který patří do tichooceánské flotily ruské protivzdušné obrany, byl vyslán proti letadlu pro elektronický průzkum, aby nedopustil narušení ruského vzdušného prostoru. Americký letoun pak změnil směr letu.

Nebylo dopuštěno narušení hranic Ruska

Ministerstvo obrany Ruské federace vydalo o incidentu oficiální prohlášení: “10. června 2021 byl ruskou kontrolou vzdušného prostoru nad Tichým oceánem detekován vzdušný cíl blížící se ke státní hranici Ruské federace. Aby bylo možné identifikovat letecký cíl a zabránit narušení státní hranice Ruské federace, byl z povinnosti protivzdušné obrany sil Pacifické flotily vyslán stíhač Su-35. Posádka ruského stíhače identifikovala vzdušný cíl jako strategické průzkumné letadlo amerického letectva RC-135 a doprovodila ho přes Tichý oceán. Poté, co se zahraniční vojenské letadlo odvrátilo od státní hranice Ruské federace, ruská stíhačka se bezpečně vrátila na domácí letiště. Let ruské stíhačky byl proveden v přísném souladu s mezinárodními pravidly pro využívání vzdušného prostoru. Porušení státní hranice Ruské federace nebylo povoleno.”

Let amerického stroje mohl souviset s rozsáhlým ruským námořním cvičením v oblasti, kterého se podle ruského ministerstva obrany účastní na dvacet válečných lodí, ponorek a podpůrných plavidel. Do manévrů se zapojilo i dvacet letadel včetně třímachových záchytných stíhačů MiG-31 a protiponorkových letadel dlouhého doletu Tupolev Tu-142, které jsou odvozené od strategických turbovrtulových bombardérů Tu-95.

Zpracoval Rudolf Hruboň