Zahraniční

VIDEO: Americká kosmická loď Boeing Starliner má problémy, k ISS nedoletí

Z floridského Mysu Canaveral odstartovala v pátek zhruba půlhodinu po poledni SEČ k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nová americká vesmírná loď společnosti Boeing jménem CST-100 Starliner. Jenže ke stanici nakonec nedorazí, naopak v neděli se má vrátit na Zemi.

Loď nemá dostatek paliva

Jde o její první testovací let, bez posádky ji do kosmu vynesla raketa Atlas V. Starliner se podle plánu vydal na cestu ve 12:36 SEČ, nedlouho poté se loď od nosné rakety oddělila. Zhruba půl hodiny po startu společnost Boeing informovala o pozdržení zážehu motorů, který měl loď dostat na stanovenou oběžnou dráhu k ISS. Její systémy však vyhodnotily, že motory začaly pracovat, což se nestalo. Letové středisko poté provedlo dodatečný zážeh a experti zvažovali další kroky, přičemž aparát byl prý v bezpečí a pod kontrolou na své stávající orbitě. „Nezdařené manévry spolu s dodatečným zážehem nicméně u lodi vyčerpaly tolik paliva, že už není možné pokoušet se o setkání se stanicí,” informoval krátce poté na svém Twitteru šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jim Bridenstine.

Američané doufají alespoň v záchranu

S přistáním u orbitálního komplexu se původně počítalo v sobotu ve 14:27 SEČ. Nyní by měla být prioritou záchrana plavidla, do dvou dnů by mohlo přistát zpět na Zemi, což Američané potvrdili a doufají, že se to podaří bez potíží. Boeing vyrobil pilotovanou loď pro úřad NASA, který netrpělivě čeká na to, až bude moci přestat s kupováním míst v ruských kosmických lodích Sojuz. Ty jsou nyní, po ukončení programu amerických raketoplánů v červenci 2011, jediným přepravním prostředkem schopným dostat lidi na oběžnou dráhu Země. Boeing obdržel od vesmírné agentury kontrakt na přepravu astronautů na ISS a zpět na Zemi s využitím nosné rakety a pilotované lodě podobně jako soukromá společnost SpaceX s plavidlem Crew Dragon.

Boeing v problémech

Nejznámější světový výrobce letadel, americká společnost Boeing, se potácí v čím dál větších problémech poté, co musela na začátku tohoto roku po dvou tragických haváriích jejich letadel 737 MAX uzemnit všechny vyrobené stroje tohoto typu. Zatím se americkému výrobci nepodařilo všechny problémy odstranit tak, aby mohly stroje opět vzlétnout. V minulých dnech se dokonce na veřejnost dostala zpráva, že výrobce zvažuje ukončení výroby tohoto typu letadel. Model 737 MAX měl být nejvýznamnějším prodejním artiklem Boeingu. Nyní firmě naopak hrozí obrovské finanční kompenzace leteckým společnostem po celém světě, které přišly uzemněním letadel o miliardové zisky.

Rudolf Hruboň