Zahraniční

VIDEO: Američané zničili při vojenském cvičení v Rumunsku zemědělské pole

Při cvičení vojsk NATO v Rumunsku se ztratila americká armáda. Ta zabloudila a “přepadla” rumunské zemědělce, kteří v úžasu zírali na obrněná vozidla ničící jejich úrodu.

Chyba souřadnic o 10 km?

Podle výpovědí svědků nejdříve zemědělci zpozorovali velká oblaka dýmu, která se vznášela nad jejich pozemky plné úrody. Vše vypadalo zdálky jako velký požár, uvedl jeden z místních sedláků a proto zavolal polici, která obratem dorazila na místo a celou záležitost prošetřila. Policie zjistila, že si americká armáda spletla souřadnice o neuvěřitelných 10 km a při cestě do Bordusani, kde probíhají týdenní manévry vojsk NATO pod kódovým označením SABER GUARDIAN 2019, se ocitla nikoliv na cvičišti, ale v polích místních udivěných zemědělců.

Nepříznivé povětrnostní podmínky?

Americká armáda uvedla, že k omylu došlo údajně z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek, přestože je na záznamu vidět, že panovalo počasí s dobrou viditelností. Americké pozemní síly v Evropě se formálně zemědělcům omluvily s tím, že jim prý budou poskytnuty kompenzace podle pravidel NATO. Detaily o údajných kompenzacích ale nebyly schopny sdělit.

Rudolf Hruboň