Zahraniční

VIDEO: Američané vyzkoušeli raketu zakázanou dříve odzbrojovací smlouvou INF

První zkouška americké balistické rakety, která byla dříve zakázána Smlouvou o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), byla úspěšná, sdělil šéf Pentagonu Mark Esper. Spojené státy tuto odzbrojovací smlouvu, uzavřenou ještě se Sovětským svazem, letos vypověděly.

USA opět horečně zbrojí proti Rusku

„Dnes americké vojenské letectvo spolu s Úřadem pro strategické možnosti (Strategic Capabilities Office — SCO) úspěšně otestovaly prototyp pozemní balistické rakety,” uvedl na Twitteru.

Esper upřesnil, že výroba prototypu připraveného ke startu trvala prý necelých devět měsíců místo dvou let. Až do 2. srpna byly rakety středního a krátkého doletu zakázány rusko-americkou smlouvou INF, ale Washington od ní odstoupil. Moskva byla nucena zrcadlově odpovědět. V srpnu Pentagon uvedl, že testoval pozemní řízenou raketu, která byla dříve také zakázána Smlouvou INF (viz ZDE). Raketa byla variantou střely Tomahawk a úspěšně zasáhla cíl po více než 500 kilometrech letu. Start byl proveden pomocí mobilního odpalovacího zařízení.

USA vypověděly smlouvu INF už v únoru

Spojené státy smlouvu vypověděly už v únoru, definitivně počátkem srpna. Smlouva zakazovala oběma stranám zařadit do arzenálu rakety odpalované ze země s doletem 500 až 5500 kilometrů. Jelikož vývoj nových zbrojních systémů trvá roky, je nyní evidentní, že se na vypovězení smlouvy připravovaly Spojené státy již dlouho dopředu. Vypovězení smlouvy na základě formálního obvinění Ruska z jejího nedodržování bylo jen záminkou pro to, aby mohly USA krátce po zániku smlouvy provést první zkoušky, které proběhly již v srpnu.

Hrozí nová válka ve zbrojení

Podle ruských stížností Spojené státy porušily smlouvu rozmisťováním pozemních odpalovacích zařízení uzpůsobených pro střely s plochou dráhou letu Tomahawk, ale i dalších balistických raket středního a krátkého doletu a útočných bezpilotních letounů. Konec INF vyvolává obavy z nových závodů ve zbrojení. „Když teď smlouva skončila, uvidíme vývoj a rozmisťování nových zbraní,“ uvedl již dříve pro BBC ruský vojenský analytik Pavel Felgenhauer.

Generální tajemník OSN vyzval k uzavření nové Smlouvy INF

Generální tajemník OSN António Guterres po americkém testu dříve zakázané rakety naléhavě vyzval k nové dohodě o kontrole zbrojení. „V souvislosti s ukončením Smlouvy INF generální tajemník zdůrazňuje, že je nezbytné, aby se všechny státy vyhnuly destabilizaci a naléhavě hledaly dohodu o nové společné cestě k mezinárodní kontrole zbraní,” prohlásil zástupce generálního tajemníka Farhan Haq. Uvedl, že Guterres je obeznámen se zprávami o testech amerických raket.

Rudolf Hruboň