Zahraniční

VIDEO: Američané ukazují svaly. Otestovali mezikontinentální raketu

Americké Velení letectva pro globální úder (AFGSC) zveřejnilo video z vypuštění mezikontinentální balistické rakety Minuteman III. Start byl proveden z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii.

Zastrašování Ruska a Číny

Po startu cvičná hlavní část rakety překonala vzdálenost téměř sedm tisíc kilometrů a zasáhla cíl v oblasti atolu Kwajalein (Marshallovy ostrovy) v Tichém oceánu. „Testy ukázaly, že americké jaderné prostředky jsou spolehlivé, flexibilní a řádně připravené, aby zabránily hrozbám 21. století a sloužily jako opora našim spojencům,” tvrdí vojáci ve zprávě. Armáda uvedla, že prý zahájení testování není reakcí na světové události nebo regionální konflikty. Odborníci na mezinárodní vztahy se nicméně domnívají, že takto Spojené státy “ukazují svaly” aby zastrašily Rusko a Čínu.

Zbraně prvního úderu

Třístupňové pozemní mezikontinentální balistické rakety Minuteman byly primárně určeny k jadernému zastrašování během studené války se Sovětským svazem. Jedná se o zbraň prvního jaderného úderu. Minuteman III je nyní jedinou pozemní mezikontinentální balistickou raketou ve výzbroji amerických sil. Podle nejnovějších údajů z veřejných zdrojů mají USA nyní celkem 450 těchto raket, které zůstanou v provozu minimálně do roku 2020. Rakety Minuteman III jsou ve výzbroji americké armády od roku 1970, jejich výroba byla zastavena v roce 1978. Raketa je schopna zasáhnout cíle v okruhu 12 tisíc kilometrů.

Rudolf Hruboň