Zahraniční

VIDEO: Američané ukazují svaly. Odpálili mezikontinentální raketu

Americké letectvo ze základny Vandenberg v Kalifornii 4. srpna odpálilo mezikontinentální balistickou raketu LGM-30G Minuteman III směrem k Tichému oceánu. Uvedl to specializovaný portál The Drive (viz ZDE).

Zastrašování Ruska

Tři raketové cvičné hlavice byly odpáleny na vzdálenost 6,5 tisíce kilometrů a zasáhly stanovené cíle umístěné v oblasti atolu Kwajalein, který je součástí Marshallových ostrovů. The Drive uvádí, že provedená zkouška „vypadá jako varování pro Rusko“. „Základem americké koncepce jaderného zastrašování je ujištění, že žádný z odpůrců se necítí jistě, že může udeřit jaderným úderem a vyhnout se odvetnému úderu,” píše portál. The Drive poznamenává, že obvykle během podobných startů raketa nese jednu cvičnou hlavici. Test provedený za použití hned tří hlavic by podle publikace mohl znamenat, že americká armáda provedla některé experimenty.

Zbraně prvního úderu

Třístupňové pozemní mezikontinentální balistické rakety Minuteman byly primárně určeny k jadernému zastrašování během studené války se Sovětským svazem. Jedná se o zbraň prvního jaderného úderu. V současné době slouží k zastrašování Ruska, Číny a dalších na USA nezávislých zemí. Minuteman III je nyní jedinou pozemní mezikontinentální balistickou raketou ve výzbroji amerických sil. Podle nejnovějších údajů z veřejných zdrojů mají USA nyní celkem 450 těchto raket, které zůstávají ve výzbroji. Rakety Minuteman III jsou ve výzbroji americké armády od roku 1970, jejich výroba byla zastavena v roce 1978. Raketa je schopna zasáhnout cíle v okruhu 12 tisíc kilometrů.

Rudolf Hruboň