Zahraniční

VIDEO: Aktivistky hnutí Femen byly zkopány davem ve Španělsku

Tři do pasu obnažené aktivistky hnutí Femen narušily v neděli v centru Madridu vzpomínkový pochod obdivovatelů španělského diktátora Franciska Franka. Ten zemřel 20. listopadu 1975, jak napsala agentura Reuters. Aktivistky měly na hrudi nápisy odsuzující údajnou legalizaci fašismu a “národní ostudu”.

Narušily průběh vzpomínky

Účastníci frankistické manifestace na náměstí Plaza de Oriente, kde Franco pronášel své projevy, ženy napadli. Srazili je na zem a kopali do nich. Policisté zadrželi nejen aktivistky, jak uvedla agentura AFP, ale také některé frankisty, kteří na ně útočili. Protestující, kterých bylo podle policejních odhadů na dvě stovky, měli vlajky, deštníky i kravaty v barvách frankistické a falangistické strany a provolávali slogany jako “Španělsko se brání!” a “Národní jednota!”.

Hnutí Femen

Hnutí Femen vzniklo v roce 2008 a proslulo akcemi svých polonahých aktivistek na Ukrajině a v Rusku a také v západní Evropě. Hnutí se na svém webu hlásí k boji za práva žen s cílem “úplného vítězství nad patriarchátem”, ale nepovažuje se za feministické. Naposledy na sebe upozornilo, když trojice jeho členek narušila akci při výročí konce první světové války v Paříži.

-rh-