Tisíce demonstrantů se navzdory zákazu v sobotu sešly na hlavní pařížské třídě Champs-Élysées. Hnutí tzv. žlutých vest spustilo druhou fázi protestů proti plánovanému zvýšení daní z pohonných hmot od Nového roku. Demonstranti stavěli a zapalovali barikády. Policie proti nim nasadila slzný plyn a vodní děla.
Paralyzovaná Paříž
Centrum města bylo odpoledne plné kouře, demonstranti stavěli barikády z nábytku sebraného ze zahrádek restaurací, pouličních poutačů nebo i ze židlí. Kvůli dýmu z požárů, dýmovnic a slzného plynu nebyla příliš velká viditelnost. V kouři byl zahalen i Vítězný oblouk, jímž končí třída Champs-Élysées.
Protestuje celá země
Protestů se po celé zemi účastní podle odhadů 81 000 demonstrantů. Zadrženo bylo zatím 35 osob, osm lidí bylo zraněno. Uvedlo to francouzské ministerstvo vnitra. Lidé skandovali „Macrone odstup!” a „Policie s námi!”, uvádějí reportéři listu Le Parisien a agentury AFP. Pořádkové síly přehradily demonstrantům cestu, policisté použili granáty se slzným plynem a vodní děla. Střety trvaly několik hodin. Na hlavní třídě také hořel přívěs. Plameny šlehaly do výšky několik metrů, některé zprávy hovořily o explozi.
Zvýšení cen pohonných hmot
Cena nafty, která je stále nejběžnějším palivem ve francouzských vozech, za poslední rok stoupla asi o 23 procent na 1,51 eura (asi 39 Kč) za litr, což je nejvíce od počátku tisíciletí. Ceny ropy sice klesaly, ale Macronova vláda zvýšila letos daně z pohonných hmot ve snaze o prosazení ekologicky čistších vozidel. Rozhodnutí dále zvýšit tyto daně od Nového roku Francouze vyprovokovalo k reakci. Protesty mají velkou podporu veřejnosti, minulou sobotu se jich zúčastnilo po celé zemi až 300 tisíc lidí.
Macronova popularita na minimu
Popularita francouzského prezidenta Emmanuela Macrona klesla na dosud nejnižší úroveň od jeho nástupu do funkce v květnu 2017. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění institutu Ifop, na který se odvolává francouzský tisk. Politiku šéfa Elysejského paláce nyní podporuje jen 29 procent Francouzů.
Rudolf Hruboň