Zahraniční

VIDEO: 10 let po arabském jaru vyšli zklamaní lidé v Tunisku opět do ulic

V Tunisu a dalších městech už několik dní protestují stovky mladých lidí. Demonstranti se střetli s policií, házeli po ní kameny a zápalné láhve. Policisté proti nim zakročili slzným plynem a vodními děly.

Chceme práci, chceme žít důstojně

V Tunisu a dalších městech už několik dní protestují stovky mladých lidí. Demonstranti se střetli s policií, házeli po ní kameny a zápalné láhve. Policisté proti nim zakročili slzným plynem a vodními děly. Podle dřívějšího oznámení ministerstva vnitra bylo zatčeno přes 600 lidí a byly posíleny armádní oddíly. „Vláda nazývá zlodějem každého, kdo protestuje proti systému. Přišli jsme za dne s odkrytými tvářemi, ne v noci, abychom řekli, že chceme práci, chceme žít důstojně,“ citovala agentura Reuters jednu z účastnic, nezaměstnanou Soniu.

Frustrace a zklamání

Reuters upozorňuje, že účastníci nejnovějších demonstrací v Tunisku se nehlásí k žádné politické straně ani nemají jednotící heslo. V pondělí volali žádný strach, žádný strach, ulice patří národu“. Kromě Tunisu se k dennímu protestu lidé sešli i v Manzal Bú Zajánu poblíž středotuniského města Sídí Bú Zíd, kde se na konci roku 2010 upálil prodavač ovoce, jehož čin rozpoutal pozdější politické protesty známé dodnes jako arabské jaro. Tunisko, kde před deseti lety začala vlna protivládního odporu, jež pak zasáhla další arabské země, se stále potýká s vážnými hospodářskými problémy. Ceny zboží tam rychle rostou a třetina mladých lidí je nezaměstnaná.

Zpracoval Rudolf Hruboň