Zahraniční

VIDEA: V USA najelo policejní auto do lidí. Protesty proti brutální smrti se šíří do světa

Protesty proti policejní brutalitě a rasismu ve Spojených státech stále sílí a začínají se šířit i do světa. V New Yorku v noci na neděli policejní auto vjelo do davu demonstrantů odsuzujících smrt George Floyda, kteří blokovali ulice v Brooklynu.

Stop policejní brutalitě

V sobotu večer vyšli Newyorčané do ulic už potřetí za sebou. Odpoledne chodili po dolním Manhattanu, než přešli Brooklynský most. Před Barclays Center vyzývali policisty megafony, aby přestali s brutalitou: „Vaše odznaky nepředstavují spravedlnost, jste tu, abyste hájili zákon,“ řekl jeden z demonstrantů.

Zákon platí pro všechny

„Zákon není jen pro nás, je pro všechny,“ dodala další demonstrující. Většina protestů byla pokojných. Nicméně na Manhattanu zanechali za sebou demonstranti spoušť. Cesta, kterou šli, byla plná smetí a na několik místech zakládali malé ohně a posprejovali budovy.

Policejní auta najela záměrně do lidí

Nejkritičtější byla situace na Flatbush Avenue v brooklynském Park Slope, kde dav nesoucí kovové zábrany obklopil policejní auto. Když začali na auto házet různé předměty, další policejní auto se rozjelo proti davu. Pak se prudce rozjelo i auto obklopené demonstranty. Zatím není jasné, zda byl někdo zraněn, policejní mluvčí odmítl kauzu komentovat.

Protesty se šíří do světa

Smrt amerického černocha George Floyda při zásahu minneapoliské policie vyvolala vlnu protestů nejen ve Spojených státech, ale také v Kanadě, Británii, Itálii či Německu. Demonstrace byly svolány nejen na tento týden, ale i na ten nadcházející. V Berlíně se v sobotu před americkou ambasádou u Braniborské brány sešlo několik tisíc lidí, kteří protestovali proti okolnostem Floydovy smrti. Stovky lidí demonstrovaly v londýnském obvodu Peckham. Dav v jednu chvíli zastavil veškerou dopravu na místní hlavní komunikaci.

Do centra Londýna byla svolána další demonstrace také na dnešek. Příští týden ve středu, v sobotu a v neděli se pak protesty v Londýně budou konat v Hyde Parku, před parlamentem a také před americkým velvyslanectvím. V kanadském Torontu demonstranti uspořádali protestní pochod od parku Christie Pits k velitelství městské policie. Akce se zúčastnilo několik tisíc lidí. V minulých dnech se demonstrace i připomínky Floydovy smrti konaly například v Tokiu nebo severoitalském Milánu.

Rudolf Hruboň