Zahraniční

VIDEA: Policejní vraždy černochů v USA pokračují. Atlanta opět hoří

Téměř tři týdny od smrti George Floyda, která v desítkách amerických měst rozpoutala masové protesty proti rasismu a policejní brutalitě, Spojené státy zasáhl další případ úmrtí Afroameričana Raysharda Brookse během policejního zásahu.

Nevinný začátek

Incident, který skončil smrtí 27-letého Afroameričana a otce čtyř dětí, se odehrál v pátek krátce před půlnocí v blízkosti jedné z poboček řetězce rychlého občerstvení Wendy‘s. Večer policie obdržela telefonickou stížnost na zřejmě podnapilého muže, který usnul za volantem v pruhu určeném pro nákup občerstvení z automobilu, další zákazníci restaurace proto museli odstavené auto objíždět. Na místo přijíždí policista Devin Brosnan, který klepáním na okénko Brookse vzbudí a vyzve ho, aby auto převezl o kousek dál a nepřekážel ostatním řidičům. Z nepochopitelných důvodů žádá o posily.

Zbytečná eskalace

Přijíždí další policista Garrett Rolfe a po konzultaci s Brosmanem začne 27-letého Afroameričana zpovídat, ten mu tvrdí, že jen usnul za volantem. Rolfe zkontroluje, jestli Brooks není ozbrojený. Žádnou zbraň u sebe nemá. Rozespalý podezřelý není agresivní, působí ale značně zmateně. Policisté proto provádí test střízlivosti – bez větších problémů dokáže stát na jedné noze i sledovat ruku policisty, který hýbe prstem ze strany na stranu. Po celou dobu Brooks ochotně spolupracuje. Snaží se přesvědčit policisty, že může řídit, připouští ale, že před jízdou alkohol skutečně požil. Ptá se proto strážníků, jestli může pod jejich dohledem zamknout auto a jít ke své sestře, která bydlí nedaleko.

Zbytečná šarvátka

Dechová zkouška zjistí, že koncentrace alkoholu v krvi Brookse je nad zákonným limitem. Rolfe proto zadrženému muži říká, že měl příliš alkoholu na to, aby mohl řídit, a začne mu nasazovat pouta. Při nasazování pout se Brooks snaží z rukou policistů vysmeknout a strhne se šarvátka. Policisté srazí muže na zem a vyndávají taser, který proti vzpouzejícímu Brooksovi použijí. Zadržený ovšem chytne policistův taser, praští Rolfa do obličeje a utíká pryč. Ten za ním běží se svým taserem v ruce a míří na Brookse, pak ale taser přendává do levé ruky, aby mohl vytáhnout zbraň. Ve chvíli, kdy se Brooks otočí a namíří taser proti Rolfovi, policista na Afroameričana třikrát vystřelí. Brooks padá na zem. Další minutu stojí oba policisté nad postřeleným, žádný z nich mu ale neposkytuje první pomoc.

Smrt kvůli alkoholu

Na místo přijíždí další policejní auto, Brooks dál leží bez pomoci na zemi. Policisté volají sanitku. Přihlížející lidé mezitím celý incident natáčejí na mobilní telefony a zásah policistů kritizují. Na místo konečně přijíždí sanitka a odváží Brookse do nemocnice, kde následně podstoupil operaci. Krátce po ní 27-letý Afroameričan zemřel. Podle zprávy koronera okresu Fulton byl Brooks dvakrát střelen do zad, což způsobilo poškození orgánů a velké ztráty krve.

Nepřiměřený zásah

Oba policisté byli okamžitě postaveni mimo službu. Rolfe, který Afroameričana zastřelil, byl z policejního sboru propuštěn a podle listu The Wall Street Journal mu hrozí obvinění z vraždy„Zdá se, že (Brooks) nepředstavoval pro nikoho žádnou hrozbu,“ řekl v neděli pro televizi CNN okresní státní zástupce Paul Howard, podle kterého byl zásah policisty nepřiměřený. To tvrdí i právníci rodiny Raysharda Brookse. Policie podle nich neměla právo použít smrtící zbraň, i kdyby je Brooks skutečně taserem ohrožoval. „Nemůžete někoho zastřelit, pokud na vás nemíří střelnou zbraní,“ uvedl právník Chris Stewart.

Nová roznětka protestů

V reakci na zastřelení 27-letého Afroameričana v Atlantě propukly opět násilné protesty. Při nich někteří z účastníků zapálili restauraci, před kterou Brooks zemřel, a blokovali také místní dálnici.

V neděli večer místního času se pak shromáždily pořádkové síly před nedalekou policejní stanicí, ke které se blížily stovky pokojných demonstrantů. Smrt Raysharda Brookse v zemi zároveň posílila debaty o policejních reformách, které podnítilo už úmrtí George Floyda. Šestačtyřicetiletý Afroameričan v pondělí 25. května nepřežil brutální zásah minneapoliské policie v čele se strážníkem Derekem Chauvinem, který mu 8 minut a 46 sekund klečel na krku, přestože ho Floyd opakovaně upozorňoval, že nemůže dýchat.

Rudolf Hruboň