Zahraniční

VIDEA: Část amerických policistů podpořila demonstranty

Ve Spojených státech pokračují v neztenčené míře protesty proti policejní brutalitě, které odstartovala smrt Afroameričana George Floyda, jemuž klečel bělošský policista při zatýkání několik minut na krku i přesto, že muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat.

Solidarita s demonstranty

Agentura Reuters v pondělí zveřejnila snímky a záběry amerických strážců zákona, kteří během protestů proti policejnímu násilí pokleknutím nebo jiným gestem vyjadřují solidaritu s demonstranty. Incidenty, jako byl tento, podkopávají práci policistů, kteří pracují na tom, aby byli obyvatelé v jejich sousedství v bezpečí, vysvětlit jeden z policistů vyjadřujících solidaritu s demonstranty Christopher Swanson.

Brutální smrt černocha

Současné nepokoje se ve Spojených státech rozhořely poté, co policisté 2. května v Minneapolis v Minnesotě při zákroku usmrtili zatýkaného černocha George Floyda, jemuž klečel bělošský policista při zatýkání několik minut na krku i přesto, že muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat.

Znechucení nad rasismem

Nepokoje propukly v době, kdy se v USA pomalu začínal vracet život k normálu po pandemii COVIDU-19. V souvislosti s ní přišlo o život přes 104 tisíc Američanů a přinesla významný ekonomický propad. Hněv převážně černošských protestujících podle agentury AP podněcuje znechucení nad desetiletími rasismu v zemi založené bělošskými otrokáři, společně s nedávnou vlnou rasisticky motivovaných zabití. Řada expertů navíc upozorňuje, že pandemie COVIDU-19 zasáhla místní černošské komunity nepoměrně více než zbytek obyvatelstva, a to jak po zdravotní, tak i ekonomické stránce.

Rudolf Hruboň