Tomáš Vondráček, CEO u společnosti ACTUM Digital; Foto: Profil Tomáše Vondráčka na sociální síti

Tomáš Vondráček, CEO u společnosti ACTUM Digital; Foto: Profil Tomáše Vondráčka na sociální síti

Domácí

VEŘEJNÁ VÝZVA: Programátor organizuje vytvoření e-shopu na dálniční známky ZDARMA

V souvislosti s předraženou zakázkou na e-shop na prodej elektronických dálničních známek za více než 400 milionů korun, která se přetřásá v posledních dnech v médiích, přišel se sympatickou veřejnou výzvou Tomáš Vondráček, šéf IT firmy ACTUM Digital.

Už nikdo se k našim společným penězům nesmí chovat takto!

Za pár hodin během noci získala výzva podporu stovek uživatelů a spousta lidí nabídla vyzyvateli svou pomoc. 

Zareagoval i premiér Andrej Babiš

Premiér pozval ještě v průběhu noci autora výzvy Tomáše Vondráčka v pondělí na schůzku:

Autora této veřejné výzvy Tomáše Vondráčka zvu v pondělí na schůzku, rádi si ho vyslechneme.https://www.facebook.com/617644441768230/posts/1222179831314685/?d=n

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne Pátek 17. ledna 2020

Ozvala se i Alza

“Vystavit a provozovat čtyři roky e-shop na dálniční známky za 400 milionů je příliš. Ten projekt by měl stát zlomek,“ řekl serveru Novinky.cz místopředseda představenstva společnosti Alza Tomáš Havryluk (viz ZDE). Stát podle něj udělal chybu už na začátku, když se rozhodovalo, jak bude aplikace vypadat. Podle Havryluka mohl stát postupovat stejně jako v případě elektronické evidence tržeb (EET). V případě EET totiž stát provozuje pouze registr účtenek a vystavil aplikační rozhraní. To, aby se účtenka dostala do systému, nechal na restauracích a lidech, kteří se vyznají v tvorbě restauračních systémů.

Ministr dopravy na koberečku u Babiše

Zakázka za 400 milionů se nelíbí ani premiéru Andreji Babišovi (ANO). I on v pátek prohlásil, že se resort dopravy mohl domluvit na spolupráci s e-shopy a maloobchody. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) byl kvůli tomu u premiéra na koberečku.

Ministr dopravy Vladimír Kremlík; Foto: Repro YouTube Regionální Televize

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) si nicméně za zakázkou na IT systém k dálničním známkám stojí, podle fondu byla její organizace v pořádku. Na tiskové konferenci to v pátek uvedl šéf fondu Zbyněk Hořelica. Kremlík ale po jednání s Babišem řekl, že se pokusí, aby byl systém levnější. Kolik by se ale mohlo ušetřit, nesdělil.

Rudolf Hruboň