Eurokomisařka Věra Jourová; Foto: Webový summit / Wikimedia Commons

Eurokomisařka Věra Jourová; Foto: Webový summit / Wikimedia Commons

Domácí

VĚRA JOUROVÁ: Od české úřednice k bruselské byrokratce

Věra Jourová patří už několik let k velmi známým postavám naší politické scény. Nejprve krátce jako ministryně ještě v Sobotkově vládě, od roku 2014 jako eurokomisařka za Českou republiku.

Zdatná úřednice

V roce 1991 promovala Věra Jourová na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde získala magisterský titul v oboru Teorie kultury. V akademickém roce 2011/2012 absolvovala obor právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

V roce 1991 nastoupila na místo zástupkyně ředitele Městského kulturního střediska (MKS) v Třebíči. Do roku 1994 zde pracovala na integraci všech kulturních zařízení pod jediný subjekt. Poté začala pracovat jako tajemnice městského úřadu v Třebíči, kde se začala zabývat rozvojem židovské čtvrti, která byla v roce 2003 zapsána na seznam UNESCO.

Roku 2000 nastoupila do konzultační firmy DHV ČR, kde pracovala na projektech z oblasti lidských zdrojů, regionálního rozvoje, hospodářské politiky a fondů EU. V letech 2001–2003 pracovala jako vedoucí odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina. Po odchodu z krajského úřadu pracovala jako náměstkyně pro místní rozvoj na Ministerstvu pro místní rozvoj.

Obvinění a vyšetřování

Od 13. října 2006 do 16. 11. 2006 byla ve vyšetřovací vazbě kvůli kauze Budišov. Korupce Věry Jourové se neprokázala a stíhání v létě 2008 skončilo konstatováním, že se skutek nestal. Obvodní soud přiznal později Jourové 3,6 milionu korun jako náhradu majetkové újmy, o dalších požadavcích Ústavní soud rozhodl, že jsou promlčené.

Po svém členství v ČSSD v letech 2003-2006 zkoušela Jourová své štěstí dostat se do politiky za Evropskou demokratickou stranu a KDU-ČSL, ale neúspěšně. Až teprve vznik hnutí ANO jí dal novou skutečnou šanci se do politiky vrátit. Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidovala v Kraji Vysočina jako lídryně hnutí ANO 2011 a byla zvolena. V lednu 2014 byla jmenována za hnutí ANO na post ministryně pro místní rozvoj do vlády Bohuslava Sobotky. Dne 3. října téhož roku podala demisi s vyhlídkou na post eurokomisařky.

Bruselskou byrokratkou

Na začátku července 2014 se stala kandidátkou hnutí ANO na post české eurokomisařky. Ve výběru českého zástupce uspěla, když ji vládní koaliční rada nominovala do vznikající Junckerovy komise. Zvolený předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v září 2014 oznámil, že Jourová získá nově konstituované portfolio spravedlnosti, spotřebitelské politiky a rovnosti pohlaví.

Po tomto rychlém vzestupu v bruselské administrativě se Věra Jourová začala měnit. Její veřejná vystoupení a hlavně činy začaly být čím dále tím více odtržené od reality občanů Evropské unie a jejich skutečných problémů a začaly být poplatné “novému vidění světa” bruselských byrokratů, hlavně pod vedením kontroverzního Jeana-Claude Junckera.

Nenávist vůči sociálním sítím

Věra Jourová se netají tím, že nepovažuje sociální sítě za fenomén dnešní doby a možnost svobodné komunikace mezi lidmi, ale za “stoku nenávisti, útoků a špíny”. Demonstrativně to dala najevo, když zrušila svůj facebookový účet. Navíc začala “v zájmu Evropanů”, jak je přesvědčená, bojovat za zásahy ze strany sociálních sítí do obsahu, který je na těchto sítích zveřejňován.

Pod hrozbou likvidačních pokut dosáhla toho, že se jejímu nátlaku významní hráči na trhu, jako je Facebook, Twitter nebo Google, podvolili a začali uplatňovat na svých sítích cenzuru. Jourová sice opakovaně tvrdí, naposledy např. v rozhovoru pro server iDNES.cz (viz ZDE), že po nich cenzorské zásahy nepožaduje. Nicméně realita, kterou Jourová logicky nezná a nesetkává se s ní, je zcela jiná, jak se naopak dnes a denně přesvědčují miliony uživatelů postižených cenzorskými zásahy.

Ukázka jak změní člověka moc

Věra Jourová je další smutnou ukázkou toho, jak se člověk změní, pokud je mu dána možnost uplatňovat své názory s pomocí mocenských nástrojů. Jourová se změnila z chytré a spolehlivé úřednice na jednu z architektek “nové Evropy”, kde nebudou mít místo svobodné názory “těch nesprávných lidí”, ale pouze nadšené, souhlasné skandování a oslavování bruselských byrokratů. Andrej Babiš s ní bohužel počítá v Bruselu nadále a tak se může její opojení mocí dále prohlubovat, v neprospěch všech Evropanů a v neprospěch řešení skutečných problémů doby, jako je ilegální imigrace do Evropy a hrozba její islamizace.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň