Venezuelští vojáci; Foto: Hlas Ameriky / Wikimedia Commons

Venezuelští vojáci; Foto: Hlas Ameriky / Wikimedia Commons

Zahraniční

VENEZUELA: Země odrazila pokus o invazi ozbrojenců z Kolumbie

Venezuelská vláda oznámila, že ráno odrazila pokus ozbrojenců o invazi, jejímž cílem bylo svrhnout režim prezidenta Nicoláse Madura. Podle ministra vnitra byla část skupiny, pocházející podle něj z Kolumbie, zatčena a část zneškodněna. Uvádí se to v článku novin The New York Times (viz ZDE).

Útok přišel z Kolumbie

“Dnes nad ránem, 3. května 2020, se skupina teroristických žoldnéřů pocházejících z Kolumbie pokusila o námořní invazi s cílem zavraždit představitele naší vlády,” oznámil dnes novinářům venezuelský ministr vnitra Nestor Reverol. Podle něj se pokus odehrál u přístavu La Guaira, vzdáleném asi 30 kilometrů od Caracasu. Ministr také uvedl, že venezuelská armáda zadržela zbraně a že další informace poskytne později, protože “operace pokračuje a nevylučuje se další zatýkání v oblasti”.

USA se dlouhodobě snaží o destabilizaci

O svržení vlády legitimně zvoleného prezidenta Nicoláse Madura se od minulého roku snaží Spojené státy. Místo něj plánují dosadit loutkového prezidenta a vůdce opozice Juan Guaidóa, který jim na oplátku za to slibuje předat ropné bohatství země (viz ZDE). Guaidó organizuje s podporou americké zpravodajské služby CIA diverzní činnost z Kolumbie, se kterou proto Venezuela již vloni přerušila diplomatické styky (viz ZDE). Venezuele ale pomáhá Rusko a díky tomu se jí podařilo prozatím odrazit veškeré útoky a pokusy o destabilizaci situace v zemi.

Rudolf Hruboň