V humanitárním konvoji, který Spojené státy poslaly do Venezuely, se nacházely léky s prošlou záruční lhůtou a zkažené potraviny. Informoval o tom Carlos Rafael Faria Tortosa, velvyslanec latinskoamerické země v Rusku.
Hlavním cílem opozice je provokace
Podle jeho slov tento náklad nekontrolovala žádná mezinárodní organizace, včetně Mezinárodního výboru Červeného kříže. Podle diplomata je jediným cílem amerických dodávek vytvořit na hranici napjatou situaci, aby USA mohly začít s ofenzívou. Velvyslanec dále dodal, že Venezuela přijala humanitární pomoc z Ruska. Jednalo se o loď se sedmi tunami léků. V tomto případě jsou úřady přesvědčeny o dobrém úmyslu odesílatelů. Mimo jiné legálně zvolený prezident Nicolás Maduro prohlásil, že je připraven přijmout pomoc od Evropské unie, která by zahrnovala potravinové výrobky, zdravotnické vybavení a léky, uvedl Tortosa.
Humanitární pomoc pro Venezuelu
Spojené státy se snaží údajně zemi poskytnout humanitární pomoc, Maduro však tuto pomoc kategoricky odmítl přijmout. Podle jeho názoru jde o „falešnou show” na pozadí toho, že Washington vůči Venezuele zavádí sankce, zablokoval majetek státní ropné společnosti PDVSA a zakázal veškeré transakce s touto společností, čímž připravil Venezuelu o více než deset miliard dolarů. Dále londýnská banka Bank of England odmítla protiprávně poskytnout Caracasu zlaté rezervy, které u ní má uloženy.
Pokus o státní převrat ve Venezuele
Na konci ledna se venezuelská opozice pokusila o státní převrat a její šéf, Juan Guaidó, se prohlásil za dočasného prezidenta. Tento krok podpořily Spojené státy a další na nich závislé země. Legitimní prezident země Nicolás Maduro označil Guaidá za „loutku Washingtonu”. Madura jako zákonného prezidenta podpořilo Rusko, Mexiko, Čína, Turecko, Indonésie a řada dalších států.
Rudolf Hruboň