Venezuelský prezident Nicolás Maduro na svém Twitteru sdělil, že výsledkem jednání se zástupci opozice na Barbadosu bylo dosažení dohody o stálém dialogu.
Luego de 3 días de una intensa jornada de diálogo con las oposiciones de Venezuela, acordamos establecer una Mesa Permanente de Diálogo. Agradezco la disposición del gobierno noruego y expreso mi fe absoluta en que muy pronto alcanzaremos un gran acuerdo de paz y convivencia. pic.twitter.com/Ef3RqYxeej
— Nicolás Maduro (@NicolasMaduro) July 12, 2019
„Po třech dnech intenzivního dialogu s venezuelskou opozicí jsme se dohodli na vytvoření stálého úřadu pro dialog,“ napsal. Zároveň ocenil zprostředkovatelskou roli norské vlády. Maduro také vyjádřil “absolutní víru“, že strany budou brzy schopny dosáhnout „velké dohody o míru a soužití“. Potvrdil tak předchozí slova guvernéra venezuelského státu Miranda Hectora Rodrigueze, který uvedl, že zástupci vlády a opozice odsouhlasili, že převedou mírový dialog na stálý základ. „Máme dohodu s opozicí a norskou vládou nemluvit o konkrétních tématech, o kterých diskutujeme. Celkem máme šest takových témat,” dodal Maduro.
Po měsících chaosu vítané zmírnění napětí
Jednání mezi venezuelskou vládou a opozicí začala 8. července v Barbadosu a již samotné navázání dialogu lze považovat za krok k postupnému ochlazení napětí, které hrozí občanskou válkou. Ve Venezuele vypukly 21. ledna protesty proti prezidentovi Nicolasi Madurovi krátce poté, co se předseda Národního shromáždění, kontrolovaného opozicí, Juan Guaidó, sám prohlásil za prozatímního prezidenta. Guaidó je podporován Spojenými státy, které mají zájem na svržení Madura a instalaci proamerické vlády. Spojené státy a na nich závislé země Gaidóa uznaly za prezidenta. Rusko, Čína, Turecko a řada dalších zemí naopak podpořily Madura jako legitimního vůdce státu. Moskva označila „prezidentský status“ Guaidóa za neexistující.
Rudolf Hruboň