Ministr komunikace a informací Venezuely Jorge Rodríguez; Foto: Fotografos de la alcaldia / Wikimedia Commons

Ministr komunikace a informací Venezuely Jorge Rodríguez; Foto: Fotografos de la alcaldia / Wikimedia Commons

Zahraniční

VENEZUELA: Opozice plánovala na hranicích zabíjet lidi

Ministr komunikace a informací Venezuely Jorge Rodríguez informoval, že opozice plánovala zabíjet na hranicích lidi, kteří by přecházeli přes most Simóna Bolívara v západním státě Táchira poté, co by údajná humanitární pomoc přejela přes hranice Venezuely s Kolumbií.

Plánovaná provokace s tanky

„V první operaci se plánovala krádež tanku dvěma teroristy. Na něm bylo plánováno přejet přes most Simona Bolívara a cestou najíždět na všechny pěší a rozmačkávat je. Následně z toho všeho obvinit národní gardu a vládu Nicolase Madura,” řekl ministr na tiskové konferenci v Caracasu. Rodríguez informoval, že vláda věděla o plánech opozice, proto Maduro předtím přikázal uzavřít mosty na hranicích s Kolumbií. „Naštěstí, prezident Nicolás Maduro rozhodl o uzavření mostů. Je možné, že lidé nyní žijí díky tomu, že prezident Maduro uzavřel most Simóna Bolívara,” řekl.

Vozy s “pomocí” zapálila opozice

Venezuelský ministr také informoval, že nákladní vozy byly spáleny těmi samými opozičníky, a že jsou přesvědčeni, že v nich žádná humanitární pomoc nebyla. „Existují stopy toho, že v těch nákladních vozech nic nebylo, že hlavním cílem bylo je spálit,” řekl. Rodríguez také potvrdil, že humanitární pomoc je součástí plánu na obsazení Venezuely. „S politikou Juana Guaidó je vše jasné, celá ta humanitární pomoc je prostě agrese proti Venezuele,” řekl.

Vměšování do vnitřních záležitostí země

Venezuelská opozice předtím prohlásila, že přes hranice budou přijíždět údajné dodávky potravin a léků od USA a dalších zemí. Maduro o nich hovoří jako o „show, aby bylo možné ospravedlnit vměšování do záležitostí země”. Během pokusů o překročení hranice 23. února došlo k několika mimořádným situacím na hranicích s Kolumbií na mostech Francisco de Paula Santander a Simón Bolívar. Ve výsledku byla některá nákladní auta, která přijela z Kolumbie, zapálena demonstranty najatými opozicí. Stovky lidí byly zraněny v důsledku střetů v pohraničních oblastech.

Rudolf Hruboň