Inaugurace prezidenta Venezuely Nicoláse Madura; Foto: Presidencia Salvador / Wikimedia Commons

Inaugurace prezidenta Venezuely Nicoláse Madura; Foto: Presidencia Salvador / Wikimedia Commons

Zahraniční

VENEZUELA: Maduro oznámil úplnou kontrolu nad zemí

Venezuelský prezident Nicolás Maduro prohlásil, že jeho vláda zcela kontroluje zemi. Jednání opozice a jejího vůdce Juana Guaidóa označil za “klauniádu”.

Neúspěšný pokus o státní převrat

„Máme plnou kontrolu vlády, správy ozbrojených bolívarovských sil, kontrolu nad územím státu. Já jako ústavní prezident řídím národní vztahy, mezinárodní vztahy, řídím státní agendu, plním všechny své povinnosti,” řekl v pořadu státní televize. Maduro prohlásil, že jeho vláda bude i nadále vládnout zemi „s ústavou v ruce, v míru, demokraticky, společně s lidem“. „A ten neúspěšný pokus o státní převrat se zapíše do dějin jako komedie. Nejdříve vypadá příběh jako tragédie a pak se opakuje jako komedie. 11. dubna 2002 jsme tu měli tragédii v paláci Miraflores (pokus o svržení Madurova předchůdce Huga Cháveze – pozn. red.), a teď se to od 23. ledna opakuje jako komedie,“ řekl prezident.

Klauniáda Juana Guaidóa

Pokus o příchod opozice k moci v osobě předsedy Národního shromáždění Juana Guaidóa nazval Maduro „třemi měsíci klauniády severoamerického imperialismu, který se snaží napadnout moc ve Venezuele“. „Tři měsíce vítězství bolívarovské revoluce, lidové moci, občansko-vojenského svazu, tři měsíce míru a práce,“ zdůraznil. Masové akce ve Venezuele byly zahájeny 21. ledna. Na vlně protestů se Guaidó prohlásil za dočasného prezidenta na období činnosti prozatímní vlády. USA a řada dalších zemí ho uznaly. Maduro ho nazval „loutkou USA”. Rusko, Čína a řada dalších zemí podpořily Madura jako zákonného prezidenta Venezuely.

Rudolf Hruboň