Inaugurace prezidenta Venezuely Nicoláse Madura; Foto: Presidencia Salvador / Wikimedia Commons

Inaugurace prezidenta Venezuely Nicoláse Madura; Foto: Presidencia Salvador / Wikimedia Commons

Zahraniční

VENEZUELA: Krvavé střety na hranicích s Kolumbií posílily Madura

Politická krize ve Venezuele o víkendu přerostla v ozbrojené nepokoje na hranicích země. Plány opozičního lídra Juana Guaidóa ale ztroskotaly a celá situace může naopak posílit Madura. Píše se to v článku na serveru Info.cz (viz ZDE).

Maduro posílil, vojáků utíká málo

Opozice v čele s Guaidóem, jenž se v lednu prohlásil úřadujícím prezidentem, očekávala, že se jí akcí s údajnou humanitární pomocí podaří přesvědčit vojáky, aby se přidali na její stranu. Dezertovalo však jen minimum z nich. Agentury hovoří maximálně o 160 lidech. Další zůstávají věrní Madurovi.

Spojené státy vyhrožují intervencí

Přestože na zasedání Rady bezpečnosti OSN Spojené státy popřely, že by plánovaly vojenskou intervenci do Venezuely, prezident Donald Trump i ministr zahraničí Mike Pompeo opakovaně připustili, že „musí nechat otevřené všechny možnosti.” Představitelé jiných států jsou ale opatrnější. Například ministr zahraničí Chile v neděli prohlásil, že jeho země by vojenské řešení nepodpořila. Podobně se k situaci staví i Kanada.

Američtí Demokraté intervenci odmítají

Trump v minulosti naznačoval, že by k zásahu proti Madurovi mohl přikročit. Nikdy tak ale neučinil. I ve Spojených státech jsou názory rozpolcené. Zatímco republikáni se tvrdých kroků vůči Madurovi nezříkají, demokraté vměšování odmítají. „Maduro je zlý a Spojené státy by měly hledat strategii jak dojít k novým volbám. Ale je trochu jinou věcí, aby iniciovaly občanskou válku bez skutečného plánu, jak ji skončit,“ konstatoval demokratický senátor Chris Murphy.

Rudolf Hruboň