Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó; Foto: Gabriel Cruz / Wikimedia Commons

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó; Foto: Gabriel Cruz / Wikimedia Commons

Zahraniční

VENEZUELA: Juan Guaidó napsal zvací dopis pro Američany

Venezuelský opoziční vůdce Juan Guaidó formálně požádal o podporu amerických vojenských sil v probíhající krizi v této jihoamerické zemi v dopise, který na Twitteru zveřejnil jeho zástupce Carlos Vecchio.

Pozvání k vojenské agresi vůči vlastní zemi

„Vítáme strategické a operativní plánování, abychom mohli plnit naše ústavní povinnosti vůči národu Venezuely, abychom zmírnili jeho utrpení a obnovili naši demokracii,“ uvedl venezuelský velvyslanec Carlos Vecchio v dopise veliteli jižního velitelství Spojených států admirálu Craigu Fallerovi.

„Jsme vděční Spojeným státům za jejich přátelství, odhodlání a připravenost podpořit naše pokračující úsilí, aby národ Venezuely byl postaven na první místo, a těšíme se na plodné plánování a koordinaci,“ uvádí dále servilně Vecchio.

​​Toto oznámení přichází brzy poté, co Juan Guaidó požádal Vecchia, aby se setkal s úředníky amerického ministerstva obrany za účelem spolupráce při řešení venezuelské politické krize. Minulý týden Guaidó oznámil, že stále zvažuje možnou intervenci USA jako jednu z možností. Zároveň prohlásil, že se údajně snaží najít nejlepší cestu ven z konfliktu.

Rudolf Hruboň