Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

VENEZUELA: Guaidó se chystá prodat venezuelský ropný průmysl Američanům

Opoziční lídr Juan Guaidó, který se vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely, nabídl prodej venezuelské ropy zahraničním soukromým společnostem. USA se už vyjádřily, že jsou k nákupu připraveny.

Guaidó chce opět privatizovat ropný průmysl

Guaidó navrhl novelu zákona, podle kterého by mělo být umožněno prodávat venezuelské ropné zásoby soukromým společnostem, informuje agentura Reuters. Tento krok by měl snížit účast státní ropné společnosti PDVSA. V souladu s návrhem nového zákona by si soukromé společnosti měly mít možnost vybírat venezuelská ropná naleziště pro každodenní použití, což se značně liší od zákonů, které byly schváleny za doby bývalého prezidenta Huga Cháveze, které dovolovaly zahraničním společnostem vlastnit jen minimální podíl bez poskytnutí operační kontroly ze strany Venezuely.

Guaidó chce prodat národní ropné bohatství Američanům

USA už vyjádřily připravenost investovat do venezuelského ropného průmyslu. Poradce pro národní bezpečnost USA John Bolton prohlásil, že to může značně ekonomicky ovlivnit Spojené státy, pokud vláda přinutí americké společnosti investovat do venezuelského průmyslu a rozvíjet ho. Návrh zákona je ale jen prázdná provokace Guaidóa, neboť ropná ložiska kontrolují stále ozbrojené síly věrné prezidentu Nicolási Madurovi. Ropný průmysl, který přináší skoro 90 % obchodních zisků Venezuely, byl znárodněn bývalým prezidentem Chávezem v roce 2001. To přinutilo zahraniční společnosti buď založit společné podniky kontrolované PDVSA, nebo zcela opustit Venezuelu, jako to udělaly americké společnosti ConocoPhillips a Exxon Mobil Corp.

Venezuela má největší zásoby ropy na světě

Přestože Venezuela nepatří ze světového hlediska k velkým zemím, byla obšťastněna největšími prověřenými zásobami ropy na světě. Přehled těchto zásob (stav na začátku roku 2017) uvádí níže uvedená tabulka sestavená na základě podkladů americké vládní Správy energetických informací:

Tabulka uvádí zásoby ropy v milionech barelů. Tyto zásoby jsou skutečným důvodem kampaně USA proti nezávislé Venezuele. Američané potřebují nutně dostat pod kontrolu ekonomiku Venezuely, aby si zajistily do budoucna bezproblémový přísun ropy.

Rudolf Hruboň