Inaugurace prezidenta Venezuely Nicoláse Madura; Foto: Presidencia Salvador / Wikimedia Commons

Inaugurace prezidenta Venezuely Nicoláse Madura; Foto: Presidencia Salvador / Wikimedia Commons

Zahraniční

VENEZUELA: Dva američtí žoldáci byli odsouzeni za pokus o svržení Madura

Venezuelský soud poslal na 20 let do vězení dva bývalé americké vojáky, kteří se podle obvinění na začátku května pokusili o námořní invazi, jejímž cílem bylo svrhnout režim prezidenta Nicoláse Madura. Informovala o tom agentura Reuters (viz ZDE).

Pokus o převrat

Bývalí příslušníci speciálních jednotek USA Luke Denman (34) a Airan Berry (41) se k účasti na operaci ze 4. května přiznali, uvedl zástupce prokuratury na Twitteru. Oba muži byli obviněni ze spiknutí, terorismu a nelegálního pašování zbraní. Venezuelská vláda na začátku května oznámila, že odrazila pokus o námořní invazi, jejímž cílem bylo svrhnout legálně zvoleného prezidenta Nicoláse Madura (viz ZDE). Ze zosnování akce obvinila místní opozici, Spojené státy a Kolumbii. Venezuelská armáda a tajná služba zatkla ve Venezuele v souvislosti s námořní invazí, známou pod jménem Operace Gideon, přes dvě desítky lidí, právě včetně dvou Američanů Lukea Denmana a Airana Berryho. Při operaci zemřelo nejméně osm lidí.

Američtí žoldáci

Denman se následně objevil na záběrech odvysílaných venezuelskou televizí a uvedl, že odstranění Madura si u floridské firmy Silvercorp objednal lídr venezuelské opozice a předseda parlamentu Juan Guaidó. Kancelář opozičního vůdce Juana Guaidóa již dříve ve svém prohlášení uvedla, že o operaci věděla od loňského října, ale nijak ji prý nenařídila ani nefinancovala. Majitelem bezpečnostní firmy Silvercorp je bývalý válečný veterán Jordan Goudreau, který podle agentury AFP mezi roky 2001 a 2016 sloužil v americké armádě a působil v Iráku a Afghánistánu. Firma Silvercorp je využívána americkou tajnou službou CIA k provádění “špinavé práce” při provádění převratů a násilných akcí po celém světě.

Rudolf Hruboň