Ilustrační foto: Rjcastillo / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Rjcastillo / Wikimedia Commons

Zahraniční

VENEZUELA: Dodávky elektřiny byly plně obnoveny

Venezuelská vláda v noci na čtvrtek oznámila, že dodávky elektřiny přerušené minulý čtvrtek byly obnoveny v celé zemi. Uvedl to ministr komunikací Jorge Rodríguez. I když oznámil stoprocentní obnovu dodávek, přiznal, že v některých oblastech přetrvávají problémy v důsledku sabotáží na transformátorech, které provádí lidé z opozice financovaní ze strany amerických tajných služeb.

Činnost v zemi se obnovuje postupně

Rodríguez zároveň vyzval obyvatele třicetimilionové Venezuely, aby šetřili elektřinou. Vláda také oznámila, že na dalších 24 hodin zůstanou uzavřeny školy. „Pracovní činnost se ale od čtvrtka obnovuje,” uvedl ministr na Twitteru. Pracovní volno měli Venezuelané od pátku. Vláda ho vyhlásila poté, co ve čtvrtek odpoledne místního času postihl celou zemi výpadek elektřiny v důsledku sabotážních útoků na infrastrukturu země (viz ZDE). Přestalo jezdit i metro v Caracasu, které provoz obnovilo až ve čtvrtek.

Sabotážní útoky ohrožují lidské životy

Kvůli výpadku elektřiny byly v řadě regionů přerušeny dodávky vody a silně postihl nemocnice, z nichž jen málo má vlastní generátory schopné fungovat několik dní. Již několik měsíců se snaží Spojené státy svrhnout venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a nastolit proamerickou loutkovou vládu pod vedením vůdce opozice Juana Guaidóa, který se prohlásil za samozvaného prezidenta. V posledních týdnech se americké tajné služby, které venezuelskou opozici financují, uchýlily k sabotážním útokům na infrastrukturu země, aby obrátily veřejné mínění obyvatel proti legální vládě.

Rudolf Hruboň