Velvyslanec USA v ČR Stephen B. King; Foto: United States Department of State / Wikimedia Commons

Velvyslanec USA v ČR Stephen B. King; Foto: United States Department of State / Wikimedia Commons

Domácí

Velvyslanec USA King VYHROŽUJE odvetou, pokud ČR zavede digitální daň

Americký velvyslanec v Česku Stephen King učinil bezprecedentní krok, když zaslal členům rozpočtového výboru české Poslanecké sněmovny dopis, ve kterém označil zvažovanou digitální daň za diskriminační. V dokumentu vyhrožuje americkou odvetou. Uvádí se to v článku na serveru Lidovky (viz ZDE).

Opakované výhrůžky

Velvyslanec není první, kdo naší republice z americké strany vyhrožuje. Učinil to před časem i přímo prezident Donald Trump, který naší zemí hrozí obchodní válkou (viz ZDE). Tzv. digitální daň, jejíž návrh sněmovní výbor projednává, by se vztahovala na velké internetové firmy v Česku. Týkat by se měla předních světových společností jako Google, Facebook, Amazon či Apple. Česká vláda 7% digitální daň pro velké internetové firmy schválila loni. Dani by v ČR měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (19,1 miliardy Kč), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Do státního rozpočtu by podle odhadů ministerstva financí mohla přinést pět miliard korun ročně.

Francie se už zalekla

O digitální dani pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook nebo Google, mluvili už v roce 2017 představitelé Evropské unie. Následující rok Evropská komise představila návrhy na změny ve zdanění digitálních firem, ale ministrům financí členských zemí EU se poté několikrát nepodařilo najít shodu na možné podobě budoucí daně. Některé země, včetně Česka, se proto rozhodly jednat samy. Digitální daň zavedly Francie, Itálie nebo Rakousko. Washington kvůli tomu pohrozil Francii zavedením cla na některé zboží. Koncem letošního ledna ale francouzský ministr financí Bruno Le Maire oznámil, že Francie ustoupila tlaku USA a zavedení digitální daně odloží (viz ZDE).

Rudolf Hruboň