Bojovníci hnutí Tálibán; Foto: Voice of America News / Wikimedia Commons

Bojovníci hnutí Tálibán; Foto: Voice of America News / Wikimedia Commons

Zahraniční

VELVYSLANEC: Tálibán se nebude rozpínat ve světě

Převzetí moci v Afghánistánu Tálibánem nemusí vést k dalšímu rozmachu radikálního islámu ve světě, domnívá se bývalý český velvyslanec v zemi Petr Štěpánek. Tálibán má podle něj zájmy pouze v Afghánistánu, o převzetí světovlády neusiluje. Uvedl to server Novinky (viz ZDE).

Tálibán se soustředí na Afghánistán

Štěpánek to řekl v rozhovoru ČTK. Přiznal, že tak rychlý pád afghánské vlády nečekal. „Myslím si, že můžeme do značné míry vyloučit rozmach radikálního islámu, alespoň ne přímo, protože Tálibán je primárně afghánské, respektive paštunské nábožensko-politické hnutí, které je soustředěné na Afghánistán a jako takové nemá ambice dobývat se nějaké světovlády,“ poznamenal. Dokáže si představit, že se nyní Tálibán bude chtít prezentovat jinak než před 20 lety. Poznamenal, že islámské právo šaría je „oceán různých názorů na řadu věcí“ včetně role žen ve společnosti.

Tálibán vyhlásil Islámský emirát Afghánistán

Povstalecké hnutí Tálibán ve čtvrtek v obsazeném Afghánistánu ustanovilo emirát. Vyhlásilo ho pod jménem Islámský emirát Afghánistán. To je stejný název, jaký území neslo pod krutovládou Tálibů v 90. letech minulého století. O vzniku útvaru informoval na Twitteru mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid. Při příležitosti 102. výročí vymanění se z britské nadvlády vyhlašujeme Islámský emirát Afghánistán,“ tweetoval Mudžáhid. Stejný název nesl Afghánistán v době poslední vlády Tálibánu, tedy od konce občanské války v roce 1996 do americké invaze v roce 2001.

Zpracoval Rudolf Hruboň