Vladimír Tomšík, český velvyslanec v Číně: Foto: Beijing Daily

Vladimír Tomšík, český velvyslanec v Číně: Foto: Beijing Daily

Domácí

VELVYSLANEC NA ODSTŘEL: Vladimír Tomšík podpořil olympiádu v Pekingu

Český velvyslanec v Číně Vladimír Tomšík vyjádřil v rozhovoru s tamním deníkem Beijing Daily podporu blížícím se zimním olympijským hrám v Pekingu. Tomšíka o to podle jeho slov v létě požádal český prezident Miloš Zeman. Upozornil na to server iDNES (viz ZDE).

Přání prezidenta Zemana

„Prezident (Zeman) mi řekl, že pokud se nebude moci zúčastnit zimních olympijských her, tak mě prosí, abych z pozice velvyslance vynaložil všechny své síly na podporu zimních olympijských her,“ sdělil Tomšík v rozhovoru, který se objevil v čínštině na webu Beijing Daily. Se Zemanem Tomšík osobně probíral nadcházejí olympijské hry v létě, když byl na dovolené doma v Česku.

Proti názoru Lipavského

Tomšík se tak postavil proti názoru nového ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), který ještě jako kandidát na ministerský post dříve tento měsíc řekl, že čeští vládní představitelé by se podle něj her v Pekingu neměli zúčastnit. K diplomatickému bojkotu her v Pekingu se rozhodly přikročit USA, Velká Británie, Kanada, Austrálie nebo Japonsko, které tam nehodlají vyslat vládní představitele. Česká vláda se oficiálně k hrám v Pekingu zatím nevyjádřila. Petr Fiala, ještě coby designovaný premiér, na začátku prosince sdělil, že bojkot ze strany Spojených států je v pořádku, ale že nechce předbíhat ohledně toho, jaký bude postoj české vlády.

Zpracoval Rudolf Hruboň